Joan Didion’un Malikanesindeki Hazineler Müzayedeye Çıkıyor

25 Ağustos 2022

Yazarın ünlü New York Yukarı Doğu Yakası’ndaki konutundan çok sayıda eşya, kasım ayından itibaren müzayedeye çıkacak.

Dünyanın en sevilen kültür eleştirmenlerinden biri olan ve geçtiğimiz Aralık ayında vefat eden yazar Joan Didion’ın mirası, New York’taki Stair Galleries'de gerçekleşecek türünün tek örneği bir müzayede ile ölümsüzleşecek.


Stair Galleries müdürü Colin Stair yaptığı açıklamada; “Joan Didion koleksiyonunu müzayedede sunmaktan heyecan duyuyoruz. Amerika'nın en büyük yazarlarından birinin yaşadığı ve çalıştığı evde olan sanat eserleri ve kişisel eşyalarının satışını düzenlemek bir onurdur" diyor.
“Bir Amerikan İkonu: Joan Didion Koleksiyonundan Eserler” başlıklı müzayedede, Didion'a ait kişisel kitapların yanı sıra Ed Ruscha, Richard Diebenkorn, Jennifer Bartlett, Brice Marden, Sam Francis gibi sanatçıların sanat eserleri ve dekorları yer alacak. Ayrıca yazarın Brigitte Lacombe, Annie Leibovitz, Mary Ellen Mark ve Julian Wasser gibi önemli isimlerin çektiği samimi fotoğrafları da etkinlikte yer alacak.
Resmi ürün kataloğu 31 Ekim'de Stair Galleries’in internet sitesinde mevcut olacak. Didion'un kişisel dünyasının bir parçasına sahip olmak için ender bir şans olan müzayede, sonbaharın en popüler satışlarından biri olmaya aday.