Joan Miró’nun stüdyosuna ziyaret

04 Mart 2021

Joan Miró, otuz yıla yakın bir süredir her sabah şafak vakti aynı ritüeli uygulayarak deniz ve gökyüzünün uçsuz bucaksız mavisiyle süslenmiş stüdyosunda çalışmıştı.

"Miró, zaman zaman aynı tuvalleri yıllarca çalıştı, sessizliğe ve yalnızlığa saygı duydu."

Miró, yaşamı boyunca dünyanın en kayda değer sürrealist ve soyut sanat üretilerinden bazılarını üretti ve seramik, baskı, kitap illüstrasyonu ve heykel gibi farklı alanlarda yaptığı deney işlerle uluslararası bir üne kavuştu. Bir sanatçı olarak çıktıları olağanüstü olsa da telaşsızlığıyla bilinirdi. Zaman zaman aynı tuvalleri yıllarca çalıştı, sessizliğe ve yalnızlığa saygı duydu.Bu nedenle 64 yaşına kadar tüm sanat kariyeri boyunca hayaliyle yaşadığı Mallorca stüdyosunu kurmamış olması da oldukça anlaşılır bir durum. Le Corbusier mezunu sevgili arkadaşı Josep Lluís Sert ile ortaklaşa tasarlanan Taller Sert, başlı başına bir sanat eseri. Fundació Miró Mallorca’nın 10 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından, stüdyo, 2018’in sonlarına doğru halka yeniden açılmış oldu.


Stüdyoyu tasarlamak, iki yıl süren ortak bir süreçti — Miró ve Sert, uzun mektuplar, çizimler ve nihayetinde şu anda sıcaklık kontrollü bir saklama alanını da barındıran bir tasarım modeline ulaştı. Bu yazışmalar şimdi stüdyoda sergileniyor.