John Lautner’ın Wolff Residence’ı

17 Mart 2021

John Lautner’ın “en sevdiği beş evinden biri” olarak anılan ve Frank Lloyd Wright’a bir saygı duruşu niteliğini taşıyan Wolff Residence, 1961’te tamamlanmış.

John Lautner’ın “en sevdiği beş evinden biri” olarak anılan ve Frank Lloyd Wright’a bir saygı duruşu niteliğini taşıyan Wolff Residence, 1961’te tamamlanmış. Los Angeles mülkü, Hollywood Hills West’teki Sunset Plaza’nın yukarısındaki dik bir arsa üzerinde konumlanıyor. İç mimar Marco Wolff Jr. tarafından sipariş edilen ev, taş, cam ve bakırdan yapılmış bir dizi kademeli dikdörtgen olarak yamaçtan aşağı konumlanıyor.


Modernist yapı, beş metre uzunluğundaki pencerelerle çevrili geniş bir oturma odasının yanı sıra modern bir mutfak ve yemek odası ile taçlanıyor. Orta katta ana yatak odası süiti bulunurken, ikinci katta köşeli bir yüzme havuzu konumlanmış.

John Lautner, evin en üst katında yer alan oturma odasını camdan iki duvarla sarıp Los Angeles ve hatta ötesinin manzarasını sunarken, oturma odasının altındaki ebeveyn yatak odası ise panoramik manzaralı kendi terasına sahip.


Alt kattaki yüzme havuzu, huzurlu, tenha bir bölgeden çevredeki şehir manzarasının keyfini çıkarmak için ek fırsatlar sunuyor. Ev, aynı zamanda bitişiğindeki konuk evi ile bakır kaplı bir çatıyı paylaşıyor; burası, 1970 yılında hizmete girmiş, üç yatak odası ve iki banyosu var.