José Parlá ISTHMUS ile İstanbul’a dair izler bırakıyor

09 Ağustos 2019

José Parlá, İstanbul için hazırladığı sergide şehrin hat sanatını mirasını kağıt, cam ve seramik üzerinde yeniden yorumluyor.

ISTHMUS sergisi, 9-28 Eylül tarihleri arasında ISTANBUL’74’te, İstanbul Kültür Sanat Vakfı 16. İstanbul Bienali’ne paralel olarak sanatseverlerle buluşacak.

Küba asıllı Amerikalı çağdaş sanatçı José Parlá’nın “ISTHMUS” kavramı, eski Türkçede “iki tarafı su ile çevrili, iki büyük kara parçası arasında bağlantı sağlayan kara uzantısı” anlamını taşıyor. Sanatçının estetik ve kültürel ifade aracı olan kaligrafik imge üretim biçimi bu çok yönlü serginin temelini oluşturuyor. Asya ve Avrupa kıtalarını fiziksel olarak birbirine bağlayan bir kara parçası olarak İstanbul, Parlá için, sembolik ve metaforik anlamda Doğu ve Batı kültürlerini birleştiren bir köprü işlevi görüyor.


José Parlá’nın, İstanbul coğrafyasından ilham alarak ve “yaşadığı yere ait bir hat sanatının nasıl olabileceğini, gelecek kuşaklar için neyi temsil edebileceğini hayal ederek” yarattığı sergide, sanatçının özel olarak ürettiği kağıt ve cam üzerine işleri, resimleri ve geleneksel Türk el sanatlarını benimseyen köklü seramik markası Gorbon işbirliğiyle ürettiği seramik eserleri yer alıyor. Sanatçı, ISTHMUS’ta binlerce yıllık kentin tarihi hat sanatı geleneği ve kaligrafi belleğine Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi gibi tanınmış müze ve koleksiyonlardan aldığı ilhamla göndermeler yapıyor.