José Parlá yeni sergisi ile New York’ta

07 Mart 2020

Küba asıllı Amerikalı sanatçı Bronx’u It’s Yours isimli sergi ile anlatıyor.

Kolektif hafıza odaklı çalışmaları ile tanınan Küba asıllı Amerikalı sanatçı José Parlá New York’taki ilk kişisel müze sergisi It’s Yours ile büyüdüğü şehir New York’a geri dönüyor. Bronx Sanat Müzesi’nde sergilenen işleriyle Bronx’un hip hop kültürü ile olan ilişkisini tuvale taşıyan Parlá, New York’un sosyo-ekonomik durumuna da gönderme yaparak şehrin burjuvalaştırılması ve ırkçılık konularına da değiniyor.


It’s Yours ile köklerine bir bakış sunan sanatçının işlerinde Bronx’un kültürel atmosferinin etkisi baskın bir şekilde hissediliyor. Bölgenin New York’un tarihine ve kültürüne yansımalarından yola çıkan Parlá, şehrin sürekli değişen, değişirken de sakinleri üzerinde yarattığı olumsuz etkileri yeni sergisinde gözler önüne seriyor.
Parlá soyut resimleri ve el boyaması kolajları ile tanınıyor. Sanatçı eserlerinde lokal ve uluslararası hareketlere de gönderme yapması ile biliniyor. Gittiği küresel şehirlerin “yaşayan dokularını” eserlerinde işleyen Parlá’nın yapıtları, Londra’daki British Museum ve Küba’nın başkenti Havana’daki Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi gibi saygın kurumların koleksiyonlarında yer alıyor. Parlá’nın yapıtları ayrıca, the Neuberger Museum of Art, the SCAD Museum of Art, the National YoungArts ve the High Museum of Art’da düzenlenen kişisel sergilerde, sanatseverlerle buluştu.Manon Slome tarafından kürate edilen It’s Yours 16 Ağustos’a kadar Bronx Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilir.