JR, “Dans La Lumière” Adlı Sergisini Galerie Perrotin’de Açtı

05 Temmuz 2024

Sergi, 27 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilir.

Paris’teki Perrotin Galeri, sanatçı JR, heykeltıraş Damien Jalet ve besteci Thomas Bangalter'in iş birliğinden doğan büyüleyici bir sergiye ev sahipliği yapıyor: "Dans La Lumière". Bu sergi, Kasım 2023'te Palais Garnier cephesinde izleyiciyi büyüleyen “Chiroptera” projesinin devamı niteliğinde.

 

Serginin göz alıcı parçalarından biri, Paris Operası'nın baş dansçısı Amandine Albisson ile gölgesinin etkileyici bale etkileşimini yakalayan "L'Ombre de la Caverne". "Génome" serisi 153 dansçının iskele üzerindeki konfigürasyonlarını tasvir ederken, "Kromozom" serisi ise bireysel hareketlerin yakın çekimlerini sunuyor. JR, “Dans La Lumière” serisinde dansçıların ışıltılı silüetlerine odaklanıyor ve Platon'un mağara alegorisinden ve zincirlenmiş mahkumların ışığa dönerken özgürleşmesinden ilham alıyor. Bu alegorik gönderme, esere derinlik katıyor ve izleyiciyi eserin yorumu üzerine düşünmeye teşvik ediyor.


Galerinin ikinci katında ve Saint-Claude salonunda, JR'ın günün farklı saatlerinde gösterilen “Retour à la Caverne” adlı bir dizi fotoğraf çalışması yer alıyor. JR'ın mağara temalı fotoğraf serisi, Thomas Bangalter'in eşsiz ses enstalasyonlarıyla zenginleştiriliyor. Perrotin Paris'te düzenlenen bu sergide, sanatseverler JR'ın yenilikçi teknikleriyle dansın büyüleyici dünyasına dalıyor. Sanatçının çalışmaları, izleyicilere “Chiroptera” balesinin görkemini ve enerjisini yeniden yaşatıyor.