JR’ın yeni çalışmasının başrolünde New Yorklular var

14 Şubat 2020

Fransız fotoğrafçı JR, The Chronicles of New York isimli yeni tamamladığı büyük ölçekli çalışmasında 1,000 New York sakinini Domino Park’a taşıdı.

Fransız fotoğrafçı JR eserlerini büyük galeriler yerine sokaklarda, insanların günlük hayatta karşılaşabileceği noktalarda sergilemeyi tercih eden bir sokak sanatçısı. Dünyanın en büyük galerisi olan sokaklara sahip olduğunu söyleyen, özgürlük ve kimlik konuları üzerine çalışmalar üreten ve dünyayı değiştirmeyi kendisine misyon edinen JR’ın en son çalışması geçtiğimiz günlerde New York’ta sergilenmeye başladı.

Sanatçının Brooklyn Müzesi’nde sergilenen ve 2018 yılından beri üzerinde çalıştığı Chronicles isimli çalışmasının devamı olan dev duvar resmi için JR New York’un beş farklı bölgesinden toplamda 1,000’den fazla kişiyi fotoğraflamış. Ayrı ayrı çektiği bu fotoğrafları büyük ölçekli işi için bir araya getiren JR, New York sakinlerini Williamsburg Köprüsü, Özgürlük Kulesi ve Empire State Binası’nın çeşitli yerlerine yerleştirerek şehrin ruhunu yansıtmayı amaçlamış.

JR çalışması için her ne kadar sıradan New York sakinlerini günlük hayatın içerisinde yakalasa da çalışmasının içerisine birkaç tanıdık yüz koymayı da unutmamış. Dikkatli bakıldığında bu muazzam büyüklükteki çalışmada aktör Robert De Niro, dansçı Lil Buck ve JR’ın kendisini bir bisiklete binerken görebilirsiniz.


Yerleştirme için Brooklyn Müzesi ile iş birliği yapan JR aynı zamanda eserini konteynerlerin üzerine yerleştirmek için de mimarlık ve tasarım şirketi LOT-EK ile birlikte çalışmış. Çalışmalarını aynı zamanda hikayeleştirmeyi de seven sanatçı, resmettiği her New York sakininin şehirle kurduğu ilişkiyi anlattığı hikayelerini ses kaydı alarak işitsel bir kitap haline getirmiş ve JR Murals isimli mobil aplikasyonunda paylaşıyor. JR’ın The Chronicles of New York isimli çalışmasının ne kadar sergileneceği bilgisi paylaşılmasa da Brooklyn Müzesi’ndeki JR: Chronicles isimli sergisi 3 Mayıs’a kadar görülebilir.