Judy Chicago’nun anıtsal Akşam Yemeği Partisi

21 Eylül 2020

Judy Chicago’nun 1970’lerde gerçekleştirdiği “The Dinner Party” adlı ikonik enstalasyon, yüzyılın en fazla ses getiren 10 çalışması içerisinde gösteriliyor.

Brooklyn Müzesi'ndeki, Judy Chicago’nun feminist sanatın bir simgesi olan “The Dinner Party” enstalasyonu, sanatta kadın hareketinin tanımlayıcı bir eseri haline geldi.


Tarihte iz bırakmış kadınlara bir saygı duruşu olarak, antik çağlardan günümüze, hem ikonik bir sanat eseri hem de her yaştan ziyaretçiye hitap eden ve sadece kadın sanatıyla değil, tüm tarihle ilgilenen bu eser tüm aldılara hitap eden bir tarih araştırması. Brooklyn Müzesi'ndeki Sackler Feminist Sanat Merkezi'nde kalıcı olarak sergilenen enstalasyon çalışması The Dinner Party, süslemeler, işlemeli örtüler, altın kadehler ve mutfak eşyaları ile feminen formlara dayanan çeşitli motiflere sahip çini boyalı porselen tabaklardan oluşuyor.


Anıtsal bir üçgen masa olan "The Dinner Party," ve masanın üzerinde durduğu Miras Katı, tarihte iz bırakmış 1.038 kadını temsil ediyor - 39 benzersiz büyük seramik tabaklar ve zemindeki seramik karolarına 999 isim daha yazılmış örtüler enstalasyonda öne çıkan detaylardan. 1980'lerin başında ve yine 1990'larda bir milyondan fazla ziyaretçi tarafından gezici bir sergi olarak görülen, bugün her yıl Brooklyn Müzesi ziyaretçilerinin neredeyse dörtte birinin ana varış noktası konumunda.


The Monacelli Press'ten çıkan The Dinner Party adlı kitap ise bu enstalasyonu dokümente ediyor. Enstalasyon hakkında görsel bir yolculuk olan bu kitap, aynı zamanda kadın tarihine ışık tutan kitap, her yaşa hitap eden kısa bir giriş niteliğinde.