Jumeirah Nanjing Hotel: Zaha Hadid’in son fütüristtik başyapıtı

17 Ağustos 2019

2016’da hayatını kaybeden mimar Zaha Hadid’in yarım kalan işlerinden Jumeirah’ın Çin’deki yeni oteli, Nanjing bölgesinin tarihini ve kültürünü yansıtıyor.

Teknolojik ve mimari açıdan sınırları zorlamasıyla tanınan ve 2016 yılında hayatını kaybeden ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarımı olan Jumeirah Nanjing Hotel, mimarın yarım bıraktığı ve tamamlanması en çok beklenen işlerinden biriydi.


Londra merkezli Zaha Hadid Architects tarafından sonlandırılan proje, Hadid’in avangart estetik anlayışının bir sembolü. Bina cesur hatları ve çarpıcı kıvrımlarıyla öne çıkıyor. İki adet fütüristtik kulesiyle Yangtze Nehri’nin kıyısına konumlanan otel, yelkenli gemilerin görünümden ilhamla bir zamanlar Ming Hanedanı’nın başkentliğini yapmış Nanjing şehrinin geçmişini ve geleceğini sembolize ediyor. 


Jumeirah Nanjing Hotel kuzey kulesinin 39. ve 67. katları arasına yayılmış 261 odasıyla konuklarına hizmet veriyor. Otelin iç tasarımı da dış tasarımı gibi geçmişten geleceğe bir köprü görevi görüyor. Otelin genel kullanım alanları ve odalarında Nanjing’in geleneksel sanatlarından örneklerin yanı sıra Çin’in kendine has antik şiirlerinden kesitler, Yangtze Nehri’nin ve Kun Opera Binası’nın resmedildiği birçok sanat eserine rastlamak mümkün. 


212 oda ve 49 süit ile Jumeriah Nanjing Hotel tasarım olarak da Çin’in tarihine ve sanat anlayışına saygı duruşunda bulunuyor. Odalar ve süitler genel olarak Çin sanatında rastlanan natürel tonlar ile döşenmiş. Koyu çikolata kahvesi ve gri tonlardaki halıları, beyaz yatak örtüleri ve duvardaki panelleri ile Çin kaligrafi sanatına gönderme yapan tasarım ejderha motifleri, fırça darbeleri ile renklendirilmiş tahta duvar panelleri sayesinde geçmişi 21. yüzyıla taşıyor. 


Süitlerde tasarımın öne çıkan öğesi ise banyolarda kullanılan şık mermerler. Boydan boya uzanan pençelerden görünen Yangtze Nehri’nin üzerinde yer alan Nanjing Eye Köprüsü manzarası ise bu özel banyoda geçirilen zamanın daha da unutulmaz olmasını sağlıyor. 


Otelin en nefes kesen manzarası ise 63. katta. Özel olarak bu kata yerleştirilmiş havuzun keyfini çıkarırken doğal ışığın nehrin ve havuzun vurmasıyla oluşan muhteşem görüntü Zaha Hadid’in mimari zekasına bir kez daha hayran bırakıyor. Hadid her ne kadar aramızdan ayrılsa da mimari mirası şüphesi Jumeirah Nanjing Hotel ve diğer eserlerinde gelecek nesillere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.