Kadıköy’den Doğaya Nefes: Atıksız “Dükkan”

08 Haziran 2020

Kadıköy Belediyesi’nin başlattığı ‘Atıksız Yaşam Hareketi’, kadın kooperatifleri başta olmak üzere yerel üreticinin ürünlerinin yer aldığı, Türkiye'nin ilk ve tek yerel yönetim uygulaması atıksız yaşam “Dükkan”ının açılışı ile başladı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Feneryolu Atık Yaşam Pazarı’nda açılan Dükkan’da uzun ömürlü, ambalajsız, ekolojik ürünler yer alıyor. Geri dönüştürülebilir, uzun ömürlü eşyaların da yer aldığı “Dükkan”da, ürünler cam kavanoz, bez torba ve evden getirilecek kaplara koyularak satılıyor. 


Toprağa, havaya, suya sahip çıkmak için, yerel tohumlardan, sürdürülebilir, sağlıklı gıdaları mevsiminde temin etmek amacıyla açılan Dükkan’da sadece gıda değil, zehirli kimyasallardan uzak olan temizlik ürünleri, doğal ham maddeden, uzun ömürlü ve ekolojik alternatif ürünler de yer alıyor. 


Atıksız Dükkan’da kadın kooperatiflerinin yetiştirdiği ve zanaatkarların ürettiği ürünlere öncelik tanınıyor. Dükkan’da satılacak her ürün “Ürün Belirleme Komisyonu” tarafından belirleniyor. Ürün Belirleme Komisyonu ve tarafsız denetim organlarının incelemesinden geçmiş yerel tohumdan, zehirsiz, mevsiminde üretilen ekolojik ürünler, yerel üreticilerden ve kooperatiflerden tedarik ediliyor. Dükkanda satılan tüm ürün ve üretici bilgileri şeffaf olarak paylaşılıyor. 


Tedarik sürecinden satışına kadar atık üretilmemesine özen gösterilen ürünlerin çoğunun satışı ambalajsız ya da depozitolu ambalajlar ile yapılıyor. Dükkan’da satılan ürünleri kendi getirdiğiniz ya da Dükkan’dan temin edebileceğiniz yeniden kullanıma uygun kaplarla satın alabilirsiniz. Öte yandan Dükkan’da koruyucu ve zararlı maddelerin bulunmadığı temizlik ürünlerini bulmak da mümkün. Bu ürünler de depozitolu çok kullanımlık ambalajlarda satışa sunuluyor. Dükkan’da fiş ve fatura sistemi de çöp olması nedeniyle yok, e-arşiv fatura sistemi kullanılıyor. 


ATIKSIZ YAŞAM HAREKETİ NEDİR? 

Çevresel problemleri azaltmak ve doğal hayatın sürdürülebilirliğini sağlamak için bireysel olarak tüketim alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla başlatılan Atıksız Yaşam Hareketi’nin 4 farklı ayağı bulunuyor: ‘Atıksız Dükkan’; ‘Mobil Atık Getirme Merkezi’; ‘Atıksız Yaşam Sokağı’, ‘Tek Kullanımlık Plastiklerin Azaltılması’. Kadıköy’de adım adım uygulanacak proje ile Kadıköy’de evsel atık miktarının azaltılması ve geri dönüştürülebilir ürünlerin ekonomiye yeniden kazandırılması amaçlanıyor.