Kaliforniya aksanlı Fransız mutfağı

05 Ekim 2019

Şef Dave Beran yeni restoranı Pasjoli’de ilhamını ustalaştığı Fransız mutfağından değil, güneşli California sahillerinden alıyor.


Fransız usulü et sote, ya da en bilinen ismiyle “beef bourguignon” dünyaca ünlü bir yemek, her Fransız aşçının ustalaşmak istediği bir tarif olabilir ama Kaliforniya’da yeni restoranı Pasjoli’yi açan şef Dave Beran için bu geçerli değil.

Fransız mutfağı çıktığı ülkenin her bölgesine göre şekil değiştirmesi ile bilinir. Güney Fransa’dan bir şefin tarifini Kuzey Fransa’daki başka bir şef çok farklı bir şekilde pişirip aklınıza bile gelmeyecek bir sunum ile masanıza getirebilir. Fransız mutfağının bu kendisine özgü ruhuna inanan şef Beran da Pasjoli’de işte tam olarak da bulunduğu ortama uyum sağlamanın peşinde.

Şef Beran’a göre Kaliforniya’daki herkes Fransız restoranlarındaki klasik menülerden bıkmış. Şehrin gastronomi sahnesine farklı bir yaklaşım getirmeyi hedefleyen Fransız şef Pasjoli ile büyük işler başarmayı hedefliyor.


Daha önce ilk restoranı Dialogue ile Michelin yıldızı alan Beran, Pasjoli’de ağır Amerikan yemeklerinden küçük bir ara isteyen misafirlerine hafif ama bir o kadar lezzetli Fransız yemekleri sunuyor. “Konuklarımıza koca bir tabak salata servis etmiyoruz ama servis ettiğimiz bir kâse dolusu krema da değil,” diye açıklıyor Fransız şef. Domates sosu ve yoğurt ile sunulan marine edilmiş tuna balığı, enginar yatağında kuzu kaburgası, mantar soslu bezelyeli hindi ve Osetra havyarı Pasjoli’nin menüsünün öne çıkanları.

Restoranının dekorasyonu için şef Beran daha önce birçok ödüllü restoranı tasarlayan Rugo/Raff şirketi ile anlaşmış. Pasjoli her zaman eğlenmesini bilen, yakıcı Kaliforniya güneşinden kaçıp hafif bir ara vermek isteyenleri içeriye davet ediyor. Wes Anderson filmlerinden fırlamış gibi duran restoranda detaylar da tasarımın ne kadar ince düşünüldüğünü kanıtlar nitelikte. Hafif caz müzik eşliğinde konuklarını ağırlayan Pasjoli, yolunuz Kaliforniya’ya düşerse uğramanız gereken mekanlardan.