Kamala Sankaram'dan türler arası bir çalışma: The Last Stand

11 Mayıs 2021

Kamala Sankaram’ın “The Last Stand” adlı eseri, ağaçlar için bestelenmiş deneysel bir operayı içeren bir ses enstalasyonu.

Kamala Sankaram’ın “The Last Stand” adlı eseri, ağaçlar için bestelenmiş deneysel bir operayı içeren bir ses enstalasyonu. Ağaçların projeyi deneyimlemesine izin veren tanıdık seslerden ve titreşim tonlarından oluşan ses düzeni, ormanları yok etme düzenine ve iklim krizini ele alıyor. Enstalasyon çalışması, temel bir gerçeği ortaya çıkaran karmaşık türler arası ilişkilerin hikayesi olarak betimlenebilir.


 


The Last Stand, Dr. Suzanne Simard’ın ağaçların yer altı mantar ağları aracılığıyla türler arası ilişkilerle iletişim kurduğu ve sürdürdüğünü ortaya çıkaran ve dolayısıyla da çığır açan keşiflerinden esinlenmiş. Ağaçlara karşı algımızı, doğal dünyanın kendi içinde sınıflandırmasını ve insan olmayan varlıkların sosyal kapasitesini bozan çalışmaları, insanların dünyadaki diğer türler hakkında ne kadar az şey bildiğini vurguluyor.

 Sankaram, günümüzün çevre krizinin aciliyetinden etkilenerek “insan olmayan bir izleyici kitlesi için insan dışı bir zaman ölçeğinde bir şeyler yaratarak insan izleyicilerinin diğer yaşam formları için empati kazanacağını umuyorum.” diyor.