Kanye West’ten IMAX belgesel

11 Ekim 2019

Yeni albümü ‘Jesus Is King’in yapımını konu alan bir belgesel çeken Kanye West, belgeselde sanatçı James Turrell’in Arizona’ya yerleştirdiği enstalasyonu Roden Krateri'nden de görüntüler paylaşıyor.

Kanye West, müzik ve modern sanat arasındaki bariyeri sık sık yıkmasıyla ünlü. Sanatın farklı dallarını kullanarak yarattığı sahne performansları ile kendini diğer rapçilerden ayıran West’in yeni albümü ‘Jesus Is King’i bir belgesel ile birlikte piyasa sürmesi bu yüzden birçoklarını şaşırtmadı.

Albüm ile aynı ismi taşıyan ve IMAX formatında sinemalara geleceği açıklanan belgesel, albüm kayıtları sırasında West’in yaratıcı sürecini izlerken aynı zamanda şarkıcının her Pazar, kilise korosuyla bir araya gelerek rap şarkılarının gospel versiyonlarını seslendirdiği Pazar Ayini’nde yeni albümünü izleyiciler ile buluşturmasını da kayda alıyor. Belgeseli özel yapan detay ise kayda alınan Pazar Ayini’nin sanatçı James Turrell’in Arizona’ya yerleştirdiği ve şu ana kadar sadece birkaç kişi tarafından görülmesine izin verilen enstalasyonu Roden Krateri’nde gerçekleşmesi.


Roden Krateri tartışmasız Turrell’in kariyerinin en büyük işi. Turrell Los Angeles County Museum of Art, Arizona State Üniversitesi ve kendisinin temellerini attığı Skystone Vakfı ile birlikte Arizona’daki sönmüş volkan üzerine inşa etmeyi sürdürdüğü enstalasyon üzerinde 1977’den beri çalışıyor. Enstalasyon, altı tünel ve 21 adet salondan oluşan bir yeraltı merkezi. Turrell’in enstalasyonu bittiğinde 24 saat ziyarete açık olacak.