Karaoke 2018

24 Nisan 2018

Bir Japon harikasıyla tanışmaya hazır mısınız? Speaker dünyasında devrim yaratacak Cotodama üretimi; ezbere bildiklerimizle, ses ve görsellikle oynuyor, algıları ters çeviriyor.

"The Lyric, müziği telefonunuzdan ya da tabletinizden çalıyor ve daha sonra şarkılarda çalan sözleri 56 cm’lik ekranında gösteriyor. Bu ekran bildiğiniz ekranlar gibi değil, daha çok içinden kelimeler geçen bir pencere gibi."

Yarı şeffaf görünümlü bu bluetooth speaker’lar, yeni Japon teknoloji şirketi Cotodama’nın yaratımı. Bu özel parça hem teknolojisiyle şimdilik eşsiz, hem de içi speaker’larla dolu bir odaya girseniz fiziğiyle de anında dikkat çekici. Nasıl mı? Şöyle anlatalım...

Cotodama’nın Lyric Speaker isimli üretimi, elbette aynı zamanda harika ses veriyor. Hatta iddialı konuşmak gerekirse şuan piyasadaki en iyi kutu hoparlörlerden olduğu söyleniyor. Gelelim onu en çekici kılan özelliğine: The Lyric, müziği telefonunuzdan ya da tabletinizden çalıyor ve daha sonra şarkılarda çalan sözleri 56 cm’lik ekranında gösteriyor. Bu ekran bildiğiniz ekranlar gibi değil, daha çok içinden kelimeler geçen bir pencere gibi. Şarkıların sözleri müzikle aynı zamanda ekrana yansımıyor ama bir programlama sihriyle kinetik ve grafik bir şiir olarak ortaya çıkıyor. Yani bir şarkının sözlerinin ekranda nasıl belireceğini asla bilemiyorsunuz. Ekranda öylece durabiliyor, aşağı süzülebiliyor ya da farklı açılardan ekrana girip çıkıyor. Sonuç olarak kesinlikle, izlemesi müthiş keyif verici!

Ve haydi, gönderin o soruyu; bekliyoruz! Peki ya şarkı enstrümantalse ne oluyor? Ekranda kalaydeskopik bir görüntü beliriyor ve yine bir tür programlama sihriyle, odanıza uyum sağlayan, dekorasyon dostu renklerde desenler beliriyor. Geliştirilmeye devam eden ama şu an datasında iki buçuk milyon şarkı olan Cotodama’nın The Lyric cihazı, özetle tembeller için bir karaoke makinası olarak tanımlanabilir mi?