Karayip Denizinde Gizli Aşk

17 Temmuz 2018

O hayli ihtiyar ama son derece misafirperver. Onun lüksleri, doğasında ve doğal mucizelerinde gizli. Başka türlü ve saf bir ada deneyimi için, Providencia adası yeni rotamız.

"Mercan resifinde bir arada bulunan deniz ekosistemleri sayesinde, Kolombiya'daki bu adada şnorkelli yüzme, tüplü dalış veya kano gibi sporlar yapılabiliyor."

İspanyol şair Manuel Altolaguirre'in şiiri, onu tarif etmek için birebir sanki; "Bir adadaki göl gibi benim size olan sevgim. Aşkım, o gizli yüceliğinizin farkında; büyük bir mavi sessizlik denizi gibi sizi çevreliyor.” Providencia adası, bozulmamış plajlarıyla, ormanlık ve dağlık bir yapıya sahip. Kristal berraklığında suyuna ve bembeyaz kumu eşlik ediyor. Karayip Denizi'nde yer alıyor ama turistler tarafından henüz ‘bitirilmemiş’ bakir bir deneyim vadediyor. Aslında hayli ihtiyar olan bu misafirperver ada, dünyanın sayılı mücevherlerinden birindeymişsiniz gibi hissettiriyor.

Providencia adası, Karayipler'deki uzak konumu nedeniyle minimal bir turizm anlayışı sunuyor. Adaya gelen turistler çoğunlukla, Karayip Denizi'nin sunduğu egzotik plajların ve sükunetin tadını çıkarmak, muhteşem doğasını ve doğal zenginliklerini deneyimlemek için Kolombiya'nın bu bölgesine geliyorlar. Bölgenin korunmasının ve kültürel erozyona uğramamasının öneminin farkında olan Unesco, 2000 yılında Dünya Biyosfer Rezervi olarak taranıyor ve kabul ediliyor. Bu sayede adadaki fantastik ekosistemlerin, türlerin ve manzaraların korunması garanti altına alınıyor. Adanın sürdürülebilir ve akılcı bir şekilde kullanılması için sosyal ve ekonomik kalkınma teşvik ediliyor.

255 kilometre karelik alanıyla dünyanın üçüncü en uzun bariyer resifi olan Providencia adası, su sporları için mükemmel bir nokta ve gerçek bir doğa mucizesi. Mercan resifinde bir arada bulunan deniz ekosistemleri sayesinde, Kolombiya'daki bu adada şnorkelli yüzme, tüplü dalış veya kano gibi sporlar yapılabiliyor. Fakat tüm bu aktivitelere rağmen, sessiz bir ada Providencia. Sadece 17 kilometrelik alanı ile, büyük otel zincirlerinin olmadığı, lüks resortların bulunmadığı bir ada burası.

Kolombiya'nın bu güzel köşesinin plajları arasında, Providencia'daki en güzel, ve kristal berraklığında deniziyle, 300 metre uzunluğundaki Manzanito Beach öne çıkıyor. Ayrıca Providencia'daki en uzun sahil olan Southwest Koyu'nda bulunan plajı ve buradaki birkaç küçük otel ve adanın tipik yemeklerini tadabileceğiniz bir restoran sizi bekliyor. Adanın küçük plaj hazinelerinden bir diğeri olan, beyaz kumsalı ve turkuaz sularıyla, fantastik bitki örtüsü ile çevrili Aguadulce, kalabalık veya gürültüsüz keyif alabileceğiniz bir mucize.

Adanın muhteşem manzarasını görmek için, en yüksek noktası olan The Peak'a tırmanmalısınız. Deniz seviyesinden 360 metre yüksekteki bu noktaya ulaşmak için uzun bir yürüyüş gerekiyor. Fakat tepeye vardığınızda ödülünüz sadece manzaralar değil, aynı zamanda Antillerin büyüleyici güzellikteki tropikal ormanı. Mac Bean Lagoon Tabiat Parkı bu güzel Kolombiya adasının sakladığı başka bir hazine.

Peki Providencia adasına nasıl gidilir, diye soracak olursanız.... Cevap, pek de kolay değil olacaktır. Tam olarak, doğal güzelliğini sağlayan bu izole noktaya sadece iki erişim şekli var: San Andrés adasından ya da tekneyle aynı adadan yola çıkan küçük uçaklarla.

Şimdi rotayı seçtiyseniz, yola çıkmaya hazır mısınız?