Karl Lagerfeld’in Ardından

01 Mart 2019

Büyük ustanın vefatı ile sarsılan moda ve sanat dünyası, onu hiç gitmeyecekmiş gibi düşünüyordu. Bir dönem biterken, onunla değişen moda dünyası gözlerimizin önünden akıp gidiyor.

Karl Lagerfeld sayısız jenerasyona öncü oldu, birçok nesli yetiştirdi. Savaş sonrası oluşan ‘’Bebek Patlaması’’ kuşağı da onun hayranıydı, Z kuşağı da. Tasarımcının yolcuğu 1955 senesinde Pierre Balmain’ın asistanı olarak sektöre adımını attı. Burada üç yıl geçirdikten sonra, haute couture’e yönelen isim, 1964’te ‘’freelance’’ olarak Chloe için çalışmaya başladı. Küçük parçalar yaratmaktan tüm koleksiyonu tasarlamaya kısa zamanda atlamış oldu. Fendi ile işbirliği de bu senelere dayanıyor. Kendisi çoktan parlamıştı.

80’li yıllarda rüştünü ispat eden Lagerfeld, hem moda camiasında hem de medyada sevilen bir kişilikti. Zamana yenik düşmeyen tasarımcının anlayışı, onu 1983 senesinde Chanel ile bir araya getirdi. 84 senesindeyse her zaman istediği, kendi adını taşıyan markasını çıkarttı. Bu esnada Chanel için ise iki yolu vardı; ya bitmiş bir marka onu dibe çekecekti ya da o biten bir markayı yıldızlaştıracaktı. Elbette ikinci seçenek gerçekleşti, Chanel’in çift tonlu ayakkabılarını, incilerini, tüvitlerini tekrardan dünya devi haline getirdi.

Her yıl değil, her Chanel şovunda birbirinden tamamen konseptler yaratan Lagerfeld hayranlarını şaşırtmayı oldukça seviyordu. Bir bakmışsınız bir Chanel marketindesiniz, bir uzay üssü istasyonundasınız veya Roma sokaklarında, hatta Eiffel Kulesi’nin dibinde de oturuyor olabilirsiniz. Grand Palais bu sefer ne olacak sorusu asla cevaplanamayan, apayrı bir tez konusu olarak moda dünyasına damgasını vurdu. Ölümünden iki gün sonra Milano Moda Haftası’nda görücüye çıkan Fendi şovu ise oldukça duygusal anlar yaşattı. 54 yıldır Fendi ismiyle yan yana anılan Lagerfeld’in son koleksiyonunun kapanışını Gigi Hadid üstlendi.

Dopdolu geçen kreatif yaşamın ilham perileri ise her zaman sıra dışı   kadınlar oldu. Kampanyalarda yer alan veya yakın arkadaşı olan bu liste, dünyanın taptığı kadınlardı. 80’lerde Fransız Ines de la Fressange markanın ilk elçisi olma özelliğini taşıyor. Kristen McMenamy, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Stella Tennant ve Kendall Jenner kendisinin model ordusunun başını çekiyor. Hollywood’a baktığımızda ise Diane Kruger, Julianne Moore, Tilda Swinton ve Kristen Stewart gibi isimler göze ilk çarpanlardan.


Her dönem ilgi çekici ve entelektüel kadınları baş tacı yapan Karl Lagerfeld, 20. ve 21. yüzyılın moda-tasarım dünyasını şekillendiren isimlerden birisi. Hayal dünyamızı bu kadar genişletebildiği için kendisine teşekkür ediyoruz.