Karl Lagerfeld’in ardından Chanel

12 Temmuz 2019

Efsane moda tasarımcısı Karl Lagerfeld’in ölümünün ardından Chanel’in başına geçen Virginie Viard 2019- 2020 Sonbahar Kış Paris Couture Haftası’nda modaevi için hazırladığı ilk couture koleksiyonunu tanıttı.

Bu yılın başında hayatını kaybeden Alman modacı Karl Lagerfeld’in yerini doldurmak oldukça zor bir iş. Fakat efsanevi tasarımcı ile birlikte 30 yılı aşkın bir süre çalıştıktan sonra Chanel’in tasarım ekibinin başına geçen Virginie Viard marka için hazırladığı ikinci koleksiyon ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. 

Viard’ın Chanel’in baş tasarımcısı olması son yıllarda büyük modaevlerinde gerçekleşen değişimlerden bir hayli farklı. Coco Chanel’in vizyonunu yeniden hayata döndüren Lagerfeld, varisi olarak Viard’ı seçerek Fransız modaevini büyük bir fırtınadan  da kurtarmış oluyor. Yine de Viard her ne kadar Lagerfeld’in sağ kolu olsa da tasarımcı değişikliği ikonik modaevi için yeni bir vizyon, yeni bir dönem, yeni bir soluk demek.


Mayıs ayında Chanel için hazırladığı ilk cruise koleksiyonu tanıtan Viard, geçtiğimiz haftalarda 2019 - 2020 Sonbahar Kış Paris Couture Haftası kapsamında modaevi için hazırladığı bu koleksiyonu moda severlerin karşısına çıkardı.  

Tasarımlarıyla her ne kadar Chanel için yeni bir sayfa açsa da Viard, Lagerfeld’in tasarımlarına gönderme yapmayı unutmamış. Bir kütüphane dekorunda gerçekleşen defilede tasarımlar Chanel’in zarif ve rafine siluetini yansıtmakla beraber Coco Chanel’in 1930’lu yıllardaki kendi tasarımlarından ilhamla modern kadını tanımlıyor. Viard ilk couture defilesinde Chanel için yeni bir sayfa açmaktansa modaevinin eski arşivlerini yeniden ortaya çıkarmış ve yeniden tercüme etmiş gibi duruyor.

Tüvit ağırlık kreasyonda, geniş omuzlar, uzun ceketler ve göz alıcı düğmeler öne çıkıyor. 70’lerin geniş yakalarına da yer veren Viard yarattığı elegant siluetlerle şimdiden modaseverlerin güvenini kazanmışa benziyor.

Geçtiğimiz şubat ayında hayatını kaybeden efsane tasarımcı Karl Lagerfeld Chanel haricinde Fendi ve kendi adını taşıyan markasının da baş tasarımcılık görevini yürütmekteydi. Siyah gözlükleri, parmaksız deri eldivenleri, iddialı takıları ve bembeyaz at kuyruğu yaptığı saçlarıyla modanın en önemli isimlerinden biri olan Karl Lagerfeld 1983 yılında Paris merkezli Chanel’in başına geçerek zamanın gerisinde kalan bu ünlü modaevine tekrar can verdi. Kısa sürede adı Chanel’den ayrı anılmamaya başlanan Karl Lagerfeld’in son Chanel kreasyonu ölümünün ardından Paris Moda Haftası kapsamında mart ayında duygu yüklü bir defile ile modaseverlerin beğenisine sunulmuştu.