Katharina Grosse sergisi Hamburger Bahnhof'da

23 Haziran 2020

Katharina Grosse, Berlin Hamburger Bahnhof’un iç ve dış cephelerini ele geçiren renkli bir enstalasyona imza attı.

2012'den beri birlikte çalışan Volkswagen ve Nationalgalerie çok sayıda ortak proje gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde açılan Katharina Grosse sergisi, bu projelerin en yenisi. Sanatçı, “It Wasn’t Us” (Yapan Biz Değildik) isimli eseriyle müzenin iç mekânlarını ve tarihi binanın arkasındaki dış alanı, güçlü tekniklerle ifade edilen renkler, şekiller ve resim ile  ziyaretçiler için bir keşif alanına dönüştürdü. 

"Katharina Grosse. It Wasn’t Us", Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlin, 2020 / KÖNIG GALERIE, Berlin, London, Tokyo / Gagosian / Galerie St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder, Wien © Katharina Grosse / VG Bild-Kunst, Bonn 2020 / Fotoğraf: Jens Ziehe

Katharina Grosse, 1 Temmuz'da Hamburger Bahnhof’da Direktör Gabriele Knapstein ile yapacağı bir video röportaj “Volkswagen ART4ALL Online Edition” serisi altında gerçekleşecek ve Volkswagen ve müzenin sosyal medya kanallarında yayınlanacak.


“Sanat, sürekli yenilikler getirerek hepimizi birleştiren bir kavram. Volkswagen olarak, özellikle yenilikçi kavramların tutkuyla gerçekleştirildiği sanat ve kültür alanındaki projeleri desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Nationalgalerie ile uzun vadeli ortaklığımız içinde bunun gibi sıra dışı projeleri hayata geçirdik, ”diyor Volkswagen Kültürel İletişim Direktörü Benita von Maltzahn.


Nationalgalerie Direktörü Udo Kittelmann şunları ekliyor: “Volkswagen ile olan güven verici ve yapıcı iş birliğimiz sayesinde, türlü zorlukları aşarak gerçekleştirebileceğimiz bir projeye daha imza attık. Bu, kamu kurumları ve özel sektör arasındaki iş birliğin yaratıcılık, cesaret ve yeniliğin önünü açtığını açıkça ortaya koyuyor.”

Katharina Grosse. Fotoğraf: Robert Schittko, Art/Beats