Kenara Çekil Tesla

06 Ağustos 2018

Maserati’nin markanın 100’üncü yılını temsilen tasarladığı 2+2 kişilik konsept aracı Alfieri, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Görünen o ki Tesla’nın iddialı bir rakibi var.

"Yeni Alfieri konsepti, markanın yarış mirasına ve GT otomobillerde eşsiz bir geleneğe sahip olduğunu hatırlatıyor."

Otomobil tutkunlarının büyük beğenisini kazanan Maserati Alfieri, heyecan verici olduğu kadar, markanın gelecekteki modellerinin tasarım yaklaşımı hakkında detaylı bilgi verecek kadar da gerçekçi özelliklere sahip. İtalyan markanın Torino’daki tasarım merkezinde, Lorenzo Ramaciotti yönetimindeki genç tasarımcı grubu tarafından yaratılan Alfieri konsept adını, Maserati ailesinin en tanınan yüzü olan ve 100 yıl önce Bolonya’da “Officine Alfieri Maserati” şirketini kuran Alfieri Maserati’den alıyor.

Yeni Quattroporte ve Ghibli modelleri Maserati’nin dört kapılı lüks sportif sedan modellere yöneldiği izlenimini uyandırıyor ancak yeni Alfieri konsepti, markanın yarış mirasına ve GT otomobillerde eşsiz bir geleneğe sahip olduğunu hatırlatıyor.

Maserati markasının gerçek ruhunu yansıtan ve GranTurismo modelinden daha sportif bir karakteri olan Alfieri, geleceğin gerçek spor otomobillerine örnek olacak boyutlarıyla, markanın yakın gelecekteki tasarım yaklaşımı hakkında da önemli ipuçları veriyor. 1954 yılında Pininfarina tarafından tasarlanan Maserati A6 GCS-53, Alfieri tasarımcıları için değerli bir ilham kaynağı oldu. Bir yarış otomobilinden çok daha fazlası olan A6 GCS-53 aynı zamanda, 21’inci yüzyılın ilk 10 yılında Quattroporte ve GranTurismo ile geri dönene kadar, Pininfarina’nın tasarladığı son Maserati oldu.