Kendi Tarihinin Yazarı: Ferrari

08 Mart 2018

1960’lı yıllara damgasını vuran 275 GTB, tüm zamanların en güçlü ve dikkat çeken arabaları arasına girmeyi başardı.

“275 GTB güçlü kıvrımlara sahip berlinetta gövdesi ile 250 GTO’nun mirasını sürdürürken, tasarımı iddialı bir dokunuşla tamamlayan Kamm kuyruk, araba kültürünün kimliğini belirliyor.”

Bazı tasarımlar içlerinde bulundukları sektöre sadece yenilik getirmekle kalmaz, aynı zamanda klasikleşip kendilerinden sonraki jenerasyona iz bırakırlar. Ferrari 275 GTB de tam anlamıyla unutulmaz tasarımlardan biri.
Ferrari’nin efsanesi, 1960’lı yıllara damgasını vuran sofistike çizgileri ve saatte 264 km’ye çıkabilen 3.3 litrelik motoru ile tüm zamanların en güçlü ve dikkat çeken arabaları arasına girmeyi başardı. Uzun burnuyla kendini hemen ele veren ikonik 275 GTB, Steve McQueen, Alain Delon ve James Coburn gibi isimlerin garajlarında yerini alarak pek çok araba tutkununun gözdesi oldu.
275 GTB güçlü kıvrımlara sahip berlinetta gövdesi ile 250 GTO’nun mirasını sürdürürken, eşsiz tasarımını iddialı bir dokunuşla tamamlayan Kamm kuyruk, araba kültürünün kimliğini belirliyor. Pininfarina tarafından hiçbir detay atlamadan tasarlanan arabanın üretimi ise Scaglietti firmasına ait. Ferrari’nin bağımsız süspansiyona sahip ilk yol arabası, bombeli ön camı sayesinde sunduğu geniş görüş açısıyla sürücü ve yolculara unutulmaz bir sürüş deneyimi yaşatıyor.
275 GTB 1964’te Paris Salon’daki ilk gösteriminden bir yıl sonra tazelenerek meraklılarının karşısına tekrar çıktı. Hatları yumuşatılan kaportası ve uzatılan burnu ile “long nose” adını tescilleyen yeni model, ilk versiyonu olan “short nose” tasarımını da sürdürmeye devam etti.

Takvimler 1966’yı gösterdiğinde çevresinde kendisine pek fazla rakip bulamayan Ferrari, standartları daha da yükselterek Paris Auto Show’da Ferrari 275 GTB/4’ü piyasaya sundu. Ferrari 275 GTB’nin “long nose” stilindeki gövdesini birebir alan model, beygir gücünü 40 hp’den 300 hp’ye çıkararak torkunu 800 rpm’ye kadar yükseltti.
Aradan geçen 50 yılı aşkın senenin sonunda klasik modellerin arasına adını yazdıran 275 GTB, bugün koleksiyonerlerin vazgeçilmezleri arasında. Yıllar geçtikçe sahiplerinin yaptıkları modifikasyonlarla daha da kişiselleşen araba, kaliteli üretimi ve tavır sahibi tasarımının gücünü sokaklarda göstermeye devam ediyor.