Kendine ait bir sergi: Beyaz perdeden galeriye

01 Haziran 2019

Tilda Swinton’ın ilk küratörlük deneyimi, 1990’larda oynadığı bir rolden, Virginia Woolf’un Orlando’sundan hareketle bir araya getirdiği bir fotoğraf seçkisinden oluşuyor.

Sinemanın androjen yüzü Tilda Swinton bir sanat projesiyle karşımızda. Ünlü fotoğraf dergisi Aperture’ün yaz sayısının editörlüğünü üstlenen aktris, dergiye paralel olarak bir de sergi düzenliyor. New York’taki Aperture Gallery’de 11 Temmuz’a kadar izlenebilecek sergi, Virginia Woolf’un 1928’de yazdığı ‘Orlando’ romanını ve 1990’larda Swinton’ın da rol aldığı aynı isimli filmi merkezine alan bir fotoğraf seçkisi.


Woolf’un Orlando’su Kraliçe I. Elizabeth döneminde yaşayan, üç yüz yıl boyunca ölmeyen ve üstüne üstlük arada gizemli bir şekilde cinsiyet de değiştiren bir asilzadenin öyküsünü anlatıyor. Alışıldık cinsiyet rollerini al aşağı eden ve bunu 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yapmayı başarabilen bir Woolf öyküsü. Yönetmen Sally Potter, aynı hikayeyi 1990’lara taşıyor ve bu kez Tilda Swinton’ın oynadığı Orlando’nun bu zamana kadar hayatta kaldığını farzediyor. Aslında bu rolden sonra androjen bir stili benimseyen Swinton için de hikayenin önemi büyük.


Bugün çok daha rahat ifade edilebilen cinsiyetin akışkanlığı ve ruhun cinsiyetsizliği serginin ana teması. Bugün fotoğraf denince akla gelen isimer Zackary Drucker, Lynn Hershman Leeson, Paul Mpagi Sepuya, Jamal Nxedlana, Elle Pérez, Walter Pfeiffer, Sally Potter, Viviane Sassen, Collier Schorr, Mickalene Thomas, ve Carmen Winant eserleriyle sergiye farklı yorumlar katıyorlar.