Kengo Kuma Avustralya’daki ilk binasını tamamladı

31 Ocak 2020

Japon mimarın yeni eseri altı katlı The Exchange’i Avustralya’nın Sydney kentinde kullanıma açtı.

Sydney’in Darling Meydanı artık Japon mimar Kengo Kuma’nın en son eserine ev sahipliği yapıyor. Ahşap kurdeleler ile bezenmiş bir görünüme sahip olan The Exchange isimli altı katlı bina bundan böyle şehrin belediye binası olarak hizmet verecek.

Avustralya’daki ilk binasını tamamlayan Kuma The Exchange ile şehrin merkezine dinamik bir hava getirmeyi amaçlamış. 20.000 metre yüksekliğindeki binayı şehrin en belirgin simgelerinden biri haline getirmeyi aklına koyan Kuma bunun için binayı çevreleyen açık renkli ahşap materyaller kullanmış böylece binanın her açıdan akılda kalıcı olmasını sağlamış. Mimar aynı zamanda bu ahşap materyal ile bölgedeki tarihi Darling Limanı’na da gönderme yapmış. The Exchange aynı zamanda dış cephesinde kullanılan doğal dokusu ile bir kuş yuvasını da andırıyor.

Geometrik bir şekle sahip olan bina sakinlerine olduğu kadar bölgeden geçenlere ve Darling Meydanı’nda zaman geçirmeyi sevenlere de eşsiz bir ortam sağlıyor. Geniş meydanda yükselen bina hem güzel bir seyir oluştururken hem de alt katındaki kafe ve restoranlar ile şehrin sakinleri ve turistleri Kuma’nın vizyonunu keşfetmeye davet ediyor.


Bir belediye binası olarak tasarlansa da The Exchange aslında çok amaçlı bir yaşam alanı. Ofislerin yanında bina bir şehir kütüphanesi, çocuk bakım evi, taze meyve ve sebzelerin satıldığı bir Pazar ve restoranlar da içeriyor.

The Exchange, Darling bölgesinin yeniden yapılanmasının ilk basamağını oluşturuyor. Darling Limanı’nın bulunduğu alanı yeniden tasarlamayı amaçlayan proje mimarlık stüdyoları OMA, Hassell ve Populous tarafından denetleniyor. Proje bittiğinde 4,200 kişiye yeni ev ve 2,500 kişiye yeni iş olanağı sunması bekleniyor.