Kenzo Takada tasarıma geri dönüyor

31 Ocak 2020

Moda efsanesi ve Kenzo markasının yaratıcısı Kenzo Takada, 20 yıl önce verdiği emeklilik kararına yeni markası için ara veriyor.


80 yaşındaki tasarımcı Kenzo Takada yeni markası Kiçin emeklilik günlerine bir süre ara verme kararı aldı. Ancak tasarımcı bu sefer yaratıcı fikirlerini moda sektöründe kullanmak yerine lüks ev tekstili ve eşyalarına kendi vizyonunu getirmeyi amaçlıyor.

Ocak ayında Paris’te gerçekleşen Maison & Objet fuarında görücüye çıkan K三, stil sahibi evler için kanepeler, sandalyeler, masalar, kilim ve halıların yanında ev tekstili ve aksesuarlarını da içeriyor. Geleneksel Japon el işçilerinin yanında ev tekstili için sektörün önde gelen markaları ile de işbirliğine giden Takada, ev tekstili ürünleri için İtalyan şirket Sferra’nın bu konudaki tecrübesinden yararlanmış. Nevresimlerin üretiminde Japon Kintsugi tekniğinden ilham alan Takada, markası K’te geleneksel Japon kültüründen ve Batı estetiğinden beslenerek tasarımlarında kendi vizyonunu ortaya koyuyor.


Kmoda severler ve ev tasarımına meraklı olanları heyecanlandıran ilk koleksiyonunda ilhamını doğadan, özellikle kiraz çiçeklerinden almış. Koleksiyonu Sakura, Maiko ve Shogun isimli üç farklı kategoride toplayan Takada, Sakura teması altında ilhamını doğanın harmonisinden ve sakinliğinden almış. Pastel tonlardaki pembe ve sarı renklerinin ağırlıklı olduğu Sakura’da az da olsa altın tonlarına rastlamak da mümkün.

Maiko’da ise parlak ve kırmızı renklerin hakimiyeti göze çarpıyor. Japon kültüründe önemli yeri olan geyşalardan ilham alan koleksiyonunun bu bölümü geyşaların renkli ve göz alıcı kıyafetlerinin ev tekstiline ve dekoruna bir yansıması olarak görülüyor. Shogun dramatik siyah ve fil dişi renklerinin kullanıldığı bir bölüm. Takada bu bölümde evlere modern ve sofistike bir zarafet getirmeyi amaçlıyor.

Kendi ismiyle kurduğu modaevi Kenzo’nun isim haklarını 1993 yılında moda devi LVMH’ye satan Takada 1999 yılında dünyayı geçmek ve kendisine zaman ayırmak adına şirketten ayrılmıştı. Son 20 yıldır tasarım dünyasından uzak olan Takada, yeni markası ile Kenzo dokunuşunu evlere de getirmek istiyor.