Kenzo Takada’nın kapsamlı koleksiyonu müzayedede

26 Mart 2021

Efsanevi tasarımcı Kenzo Takada ardında geleneksel kimonoların dinamik baskılardan ilham alan muazzam bir desen mirası bıraktı. Artcurial, tasarımcının 15 yıldan fazladır yaşadığı apartman dairesinden toplanan 600’den fazla parçaya sahip bir müzayedeye ev sahipliği yapacak.

Efsanevi tasarımcı Kenzo Takada, geçtiğimiz sonbaharda aramızdan ayrıldığında, ardında geleneksel kimonoların dinamik baskıları ve diğer Japon yeteneklerinin önünü açan stillerden ilham alan muazzam bir desen mirası bıraktı. Himiji’de doğan Takada, Paris’i ilk kez 1964 yılında ziyaret etti; daha sonra Yves Saint Laurent gibi yeteneklerden ilham alarak bu Fransız şehrine yerleşmeye karar verdi ve markasını altı yıl sonra Galerie Vivienne’deki küçük orman temalı vitrinde lanse etti.


Zamanla, parfüm ve ev eşyalarını da içerecek şekilde ürün yelpazesini genişletti, Fransız modasının resmi yönetim organının kurucu üyesi oldu ve sonunda kendi adını alan markasını LVMH bünyesine sattı. Ocak 2020’de Takada’nın yeni mobilya ve ev tasarımı şirketi K-3, Maison & Objet’te tanıtılmıştı.


Takada, Paris’te, şehrin ünlü bölgesi Saint Germain des Près’de dikkat çekici bir Haussmann apartmanında oturuyordu. 11 Mayıs’ta Artcurial, tasarımcının 15 yıldan fazladır yaşadığı apartman dairesinden toplanan 600’den fazla parçaya sahip bir müzayedeye ev sahipliği yapacak. Satışa sunulacaklar arasında Asya, kolonyal dönem öncesi ve kabile sanatının parçalarının yanı sıra fotoğraflar, çağdaş sanat eserleri, kristal avizeler, Art Deco mobilyalar ve tasarımcının kendisi tarafından yaratılan özel parçalar da yer alıyor.


Konuklar, Artcurial’ın Paris’teki merkezinde, Avenue Montaigne ve Rond-Point des Champs-Elysées, Paris’in köşesindeki Hôtel Marcel Dassault’da yapılacak müzayededen birkaç parçayı inceleyebilecekler.