Kesinlik, Hafiflik ve Yansımalar: CHANEL Couture İlkbahar'17

30 Ocak 2017

Karl Lagerfeld 2017 İlkbahar Couture defilesinde kadının potansiyelini ve gücünü adeta yeniden tanımladı.

“Couture kusursuz olmalı. Sokak stili hazır giyim için uygun olabilir ama dünyada yeteri kadar özensizlik var. Bir tanesini daha tasarlamaya ihtiyacım yok.” Karl Lagerfeld

1910 yılında Paris Rue Cambon’da küçük bir şapka dükkanı açtığında henüz 27 yaşında olan Gabrielle’in  zekası, geleceği görme yeteneği ve hırsı onu kısa sürede bir ikon haline getirdi. Coco Chanel bu cesur adımlarıyla bugün hayranlıkla takip edilen zamansız renklerin, doku ve kesimlerin mirasını kurmuştu. 20. Yüzyıl kadınını cesur ve ona dayatılan hiçbir kalıba sığmayacak bir karakterde yeniden tanımlayan Coco yaşamının her anında bir avangard ve gerçek bir vizyoner oldu.

Matmazel Chanel neredeyse 90 yaşındayken öldüğünde arkasında bir hazine bıraktı. Bugün Karl Lagerfeld’in yaptığıysa bu hazineye kendi dehasını katma ve Chanel mirasını koruma çizgisinin mükemmel dengesiyle markanın efsanesini 33 yılı aşkın bir süredir devam ettirmek.
“Couture kusursuz olmalı. Sokak stili hazır giyim için uygun olabilir ama couture mükemmel olmalı. Dünyada yeteri kadar özensizlik var. Bir tanesini daha tasarlamaya ihtiyacım yok.” diyen ve her zaman beklenmeyeni göstermeyi başaran Lagerfeld 2017 İlkbahar Couture defilesinde kadının potansiyelini ve gücünü adeta yeniden tanımladı. Lagerfeld efsanesi bugün ekolojik duyarlılığa sahip mesajları, teknolojiden aldığı ilham ve çağının gerçeklerine, zamanın ruhuna ait birçok gerçeklikle paralel bir çizgide kendisine hayran bırakan detaylarla sürüyor.

Bu koleksiyonda Lagerfeld yüksek belli etekleri, beli sımsıkı saran kemerleri, bombeleri ve kabarık kesimleri Alberto Giacometti’nin “Spoon Woman (Kaşık Kadın) başlıklı heykelinden ilhamla hazırlamış. Klasik heykel teknikleri ve kübist gelenekten etkilenen Giacometti Afrika zanaatiyle de yakından ilgiliydi. Kaşık Kadın onun totem değerindeki en büyük ebatlı erken dönem heykellerinden bir tanesi. Podyuma da onun önerdiği estetik algıdan yola çıkarak, sanatçının sade formlara, net çizgilere ve kıvrımlara olan ilgisinin hareket kazanmış bir versiyonunu izliyormuş hissi hakimdi.

Chanel 2017 İlkbahar Couture defilesi Paris’te beyaz zambakların eşlik ettiği uçuşan tüyler, ışıldayan taşlarla sahne ışıklarının vurduğu aynalardan yansıyarak gerçek üstü bir dünya sundu. Lagerfeld’in deyimiyle “moda çizimlerinin harekete bürünmüş hali” olan modeller pembe, yeşil ve morun pastel tonlarıyla koleksiyon parçalarını sundular. Johnny Depp’in kızı, Chanel’in ilhamı Lily-Rose Depp ve Vanessa Paradis defilenin kapanışını yaptılar. 17 yaşındaki Lily-Rose’un taşıdığı, her an pembe bir toz bulutuna dönüp yok olacakmış gibi görünen rüya gelinlik zihinlere yerleşen son görsel oldu. Ayaklarının altındaki aynadan kırılan ışıkla elbise adeta mekana yayılarak yarattığı gerçeküstü algıyı güçlendirdi.
Defilenin uçuşkanlığı ve hassaslığı zarif bir detayla daha taçlandırılmıştı. Lagerfeld aynı zamanda Coco Chanel’in kendi evinde ve atölyesinde aynalarla yarattığı surreal dünyanın bir replikasını Grand Palais’ye taşımış oldu. Coco’nun atölyesindeki meşhur aynalı merdiveni anımsatan yansımalar da izleyiciye 360 derecelik bir görsel deneyim yaşattı.