Kırsal New York'a yeni bir sanat yatırımı

06 Eylül 2019

Alicia Keys ve prodüktör eşi Kasseem Dean (''Swiss Beatz''), sanatçı ve müzisyenler için New York’un kuzeyinde bir eğitim kampüsü planlıyorlar.

Koleksiyonlarında Kehinde Wiley, Nina Chanel Abney, Arthur Jafa, KAWS, Deana Lawson gibi sanatçıların eserleri bulunan çift, Dean Koleksiyonu Müzik ve Sanat Kampüsü adı verdikleri bir oluşuma imza atıyor. Kampüsün, New York eyaletinin kuzeyindeki sakin bir kasaba olan Macedon'daki eski bir fabrikanın bulunduğu arazinin içine yerleştirilmesi öngörülüyor.

Bu arazinin bir özelliği de, ABD'nin özellikle güney eyaletlerinde köleliğin yasal olduğu 19. yüzyılda Afro-Amerikalıların özgürlüğüne kavuşabilecekleri özgürlükçü eyaletlere ve Kanada'ya kaçmalarını sağlayan gizli ''Yeraltı Demiryolu'' sisteminin bir durağı olması. Çiftin, özellikle Afro-Amerikalı sanatçıların işlerine odaklanan koleksiyonlarının burada sergilenecek olması bu açıdan da ayrı bir önem taşıyor.

Asıl hedef, yaklaşık 2000 metrekareden oluşan bu endüstriyel kompleksin yalnızca sergileme alanı değil, müzisyen ve sanatçıların gelip sanatın ticari tarafını öğrenebilecekleri bir okul olması. Fabrika binasının dersliklere bölünmesi, yurt odaları, kafeterya ve ofis alanlarını da içermesi planlanıyor. Diğer binalardan biri ise jimnastik salonu da olan bir performans sanatları merkezine dönüştürülecek.

Dean, Miami'de 2016'da açtığı ''No Commission'' isimli sanat fuarında, satılan eserlerden elde edilen gelirin tamamını sanatçılara vererek yeni bir modele imza atmıştı. Daha sonra New York, Londra, Şanghay ve Berlin'de de tekrarlanan bu etkinlik, kampüs projesinin kökenini açıklıyor. 2018'de ise Dean Koleksiyonu, 20 farklı sanatçıya 5 bin dolar vererek kendi sergilerini düzenlemelerini sağlamıştı.