Kış Aylarında Gezmek İçin İdeal Büyüleyici 5 Avrupa Şehri

10 Ekim 2022

Yaz aylarına veda edilen son günlerde Avrupa’nın büyüleyici şehirleri eğlenceli ve konforlu kaçamak noktaları olarak göze çarpıyor.

Noel pazarı telaşını bir kenara koyarsak, pek çok Avrupa şehri soğuk aylarda kalabalıktan uzak ve ucuzluğu ile seyahat etmeye davet eden açık hava maceraları ve rahat deneyimler sunuyor. Avrupa’da kış aylarında ziyaret edilebilecek etkileyici yerlerlerden birkaçını sizin için derledik. 


Rovaniemi, Finlandiya


Oldukça ayrıcalıklı bir kış harikalar diyarı olan Fin Laponyası’nın başkenti Rovaniemi, Noel'i geçirmek için belki de en iyi yer olmasının yanı sıra (kasabanın Noel Baba'nın resmi memleketi olduğunu iddia edilir) Rovaniemi ren geyiği çiftlikleri, husky kızakları, buz pateni pistleri ve Kuzey Işıkları safarileriyle maceracı ailelerin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Biraz daha az şenlikli bir yer tercih edenler için, Arctic TreeHouse Hotel'de birkaç gece geçirmek ideal bir seçenek. Burada ateşin yanında bir şeyler yudumlayabilir, “cloudberry” böğürtlen dondurması ve somon füme yiyebilir ve sıcacık yatağınızdan kalkmadan karla kaplı orman manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Brüj, Belçika


Avrupa'nın en iyi korunmuş Orta Çağ şehri Brüj, özellikle tatil sezonunda en büyüleyici şehirlerden biri haline geliyor. Brüj’de arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken her ağaç ve vitrin köşesinde parlayan ışıkların büyüsüne kapılabilirsiniz. Bu etkileyici atmosferin keyfine varırken parmaklarınız uyuşursa, tarihi Craenenburg Cafe’de Belçika çikolatası içerek ısınabilirsiniz. 


Prag, Çek Cumhuriyeti


Kar taneleri, St. Charles Köprüsü'nü ve Eski Şehir'in kilise kulelerini kapladığında, Prag'ın tamamı büyülü bir yere dönüşüyor. Aynı zamanda Avrupa'nın en iyi Noel pazarlarından bazılarına da sahip olan Prag şehri, en yorgun gezginlerin bile kızarmış hamur “trdelník” ve şenlik tezgahlarında satılan sıcak şaraba yenik düşeceği yer olarak göze çarpıyor.

Zermatt, İsviçre


Ülkenin ikonik Matterhorn dağının eteğinde oturan bu inanılmaz derecede muhteşem tatil beldesi, çok sayıda profesyonel kayakçı, sürekli kar yağışı ve epik manzaralara sahip. Güzel bir kayak deneyimi yaşamak için önemli olan yamaçlarının uygunluğu kadar Zermatt’ın manzarasının etkileyiciliği de ziyaret edenleri memnun ediyor. Dilerseniz Grand Hotel Zermatterhof'un Star Bar'ında limonlu martininin tadını çıkarabilir veya Hotel Firefly'da kaplıca deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kopenhag, Danimarka


Temelde konfor anlayışından gelen keyif ile bağdaştırılan Hygge konseptinin doğduğu yer olan Danimarka’da pastanelerden davetkar otellere kadar pek çok keyifli aktivite bulunuyor. Michelin yıldızlı restoranlar, Tivoli Bahçeleri ve kanal manzaraları kesinlikle uğranması gereken noktalar arasında. Nyhavn'ın karlı bir arka planda daha da renklenen binalarını da Kopenhag’ı ziyaret edenler tarafından çok seviliyor.