"Kitap Tapınakları" Gestalten'den Çıktı

01 Nisan 2022

Gestalten yayınevinden çıkan "Temple of Books" dünyanın en eski kitap koleksiyonlarının fotoğraf derlemeleri ile koleksiyonluk bir kitap olmaya aday.

Almanya'daki Maria Laach Manastırı'ndaki Cizvit kütüphanesinin Latince sloganı "Kütüphanesiz bir manastır silahsız bir kale gibidir" şeklindeydi. 1093'te kurulan manastır, aynı zamanda yakında çıkacak olan "Temple of Books"daki ile çarpıcı kitap koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.


Maria Laach manastır kütüphanelerinin yanı sıra St. Catherine's ve Wiblingen’den oluşan "Temple of Books," zamana ve mekana yayılan bir hazineyi barındırıyor. Kitapta yer alan diğer kütüphaneler arasında, dokuzuncu yüzyıla dayanan, dünyanın ayakta kalan en eski kütüphanesi İmparator 6. Charles'ın kitap tutkusuyla ve Barok mimarisi ile buluşan Viyana'nın Avusturya Ulusal Kütüphanesi yer alıyor.
Mexico City'nin Biblioteca Vasconcelos'undan Roma imparatoru Hadrian'ın Atina'daki kütüphanesinin kalıntılarına, Akdeniz'in karşısında yükselen İskenderiye Kütüphanesi'nin mirasını taşıyan Bibliotheca Alexandrina Gestalten'den çıkan kitapta yer alan kütüphaneler arasında yer alıyor.