Kızıl Gezegen’in en net fotoğrafı

13 Mart 2020

Mars’ı keşfetmek için gönderilmiş olan uzay aracı Curiosity’nin Dünya’ya gönderdiği 1,8 milyar piksellik fotoğraf gezegenin yüzeyini detayları ile gösteriyor.

Mars yüzyıllardır insanoğlu için bir umudu temsil ediyor. Kimileri için Mars, uzayın sırlarını aralamamıza yardımcı olacak bir araç, kimileri içinse Dünya’dan sonra ikinci evimiz olmaya aday bir gezegen. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), Mars yüzeyinin bugüne kadar çekilmiş en fazla detay içeren fotoğrafını paylaşması bu nedenle hem uzay meraklıları hem de birçokları için büyük bir coşkuya sebep oldu.
NASA tarafından Kızıl Gezegen’in keşfi için gönderilmiş olan uzay aracı Curiosity, gezegenin önemli bölgelerini ziyaret edip çeşitli örnekler topluyor. 2017 yılında gerçekleştirdiği fotoğraf çekimiyle herkesi heyecanlandıran Curiosity son olarak Sharp Dağı'nın Glen Torridon bölgesini ziyaret etti ve yüksek zum yeteneği olan kamerası sayesinde Mars’ın şimdiye kadar çekilmiş en net fotoğrafını elde etmeyi başardı.


1,8 milyar pikselden oluşan fotoğraf aslında 1000’den fazla fotoğrafın bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Aynı kara delik fotoğrafının çekilmesine yardımcı olan teknolojiyi kullanan Curiosity, aynı zamanda yanındaki yardımcı uzay araçlarını da kullanarak bir adet de panoramik fotoğraf çekmeyi başardı.Curiosity, NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) misyonunun bir parçası olarak Mars'ta Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki bir keşif aracı. Curiosity, 7 metre boyunca uzanabilen ve üzerinde bilimsel bir kamera, kimyasal analizör ve bir matkap barındıran 30 kiloluk bir tarete sahip. Üzerindeki bu aletler sayesinde kaya örneklerini toz haline getiren Curiosity, laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda büyük kolaylık sağlıyor. Aracın gövdesi ve baş kısmı üzerinde 4’ü renk kamerası olmak üzere 17 kamera bulunuyor.