KLAR’dan Çek Kırsalında Ahşap Ev

05 Eylül 2022

Yerel mimarlık stüdyosu KLAR, Çek köyü Rybi’de V şeklinde ahşap ev tasarladı.

Bir çift kesişen ahşap kanattan oluşan yapı, bir ailenin farklı kuşakları için ortak yaşam alanları ve özel uyku alanları sunuyor. İçinde “In-Law Suite” barındıran ev, birlikte yaşamak isteyen ancak özel yaşam alanlarını da korumak isteyen  dört kişilik bir aile ve büyükanne ile büyükbabaları için tasarlandı.


Müşterilerin kısmen kendi kendine inşa edilebilecek kadar basit bir ahşap yapı talebine yanıt veren mimarlar, evin bulunduğu Beskydy bölgesinin tipik tek katlı konutlarına atıfta bulunan eğimli bir çatı profili tasarladı.
KLAR, "Bütçe sınırlamalarını, program gerekliliklerini ve tercih edilen ahşap strüktür bina seçimini göz önünde bulundurduktan sonra, nihai kararımız yapısal elemanları tekrar eden rasyonel bir yaklaşım benimsemek oldu" diyerek projenin detaylarını açıklıyor.


Binanın dış cephesi,koyu renklitahtalar, iç duvarlar ve alt yüzeyler için kullanılan daha hafif bir doğal kaplama ile iki zıt ahşap işleme sahip.
KLAR, Kopřivnice'de Václav Kocián ve Zdeněk Liška tarafından kurulmuş bir stüdyo. Ticari ve konut müşterilerine yönelik projelerinde yerel Moravya-Silezya bölgesinin bağlamını yansıtmayı amaçlayan ofisin Çek Cumhuriyeti'ndeki diğer yeni projeler arasında "gizli bir bahçe" içeren bir ev ve ahşap kaplamalı bir kulübe yer alıyor.