Klasik arabalarda elektrikli dönüşüm

30 Kasım 2019

Otomobil severlerin arzu nesnesi olan klasik arabalar yeniden tasarlanıyor ve elektrikli motorları ile modern dünyaya ayak uyduruyorlar.

Klasik arabalar otomobil severler için her zaman dört tekerden daha fazlası olmuştur. Geçmişin ihtişamlı günlerinin ve muhteşem işçiliğinin vücut bulmuş hali olan bu arabalar şimdilerde kapsamlı bir dönüşüm içerisinde. Elektrikli motorların hayatımızdaki yeri her geçen gün artarken, klasik otomobil sahipleri de arabalarını elden geçirirken tercihlerini elektrikli motorlardan yana kullanıyorlar.

Elektrikli motora sahip klasik otomobiller he ne kadar kulağa hoş gelse de bazı klasik otomobil severler bu fikre oldukça karşı. Motorları değiştirilen arabaların ruhunu kaybettiğine inanlar bu dönüşüme karşı olsalar da değişimin önüne geçemiyorlar.

Bu dönüşümün başını çeken Jaguar, 60’ların efsanevi arabası E-Type’ı isteyen müşterilerine E-Type Zero isimli paket ile sunuyor. Jaguar müşterilerine hali hazırda elektrikli motor takılmış E-Type alma şansı verirken, zaten bu klasik arabaya sahip olan müşterilerine de £850,000 karşılığında elektrik motora geçme imkânı veriyor.

Klasik arabalarının orijinalliğinin bozulmasını istemediği için elektrikli motor dönüşümüne katılan bir diğer otomobil üreticisi ise Aston Martin. İngiliz araba üreticisinin ikonik modeli DB6, şirketin elektrikli araba standartlarına uygun bir elektrikli motorla tekrardan hayata dönüyor.


Aston Martin ve Jaguar klasik arabaların elektrikli dönüşümünü kendi fabrikalarında halletmekten yana olsalar da bu bütün araba üreticileri için geçerli değil. Bu noktada ise devreye üçüncü şahıs şirketler giriyor. Örneğin Tokyo’da üretim yapan ve arabaların elektrikli motor dönüşümü konusunda uzmanlaşmış olan Oz Motors, klasik bir Volkswagen Beetles’ın benzinli motorunu £20,000 gibi bir ücret karşılığında elektrikli bir motor ile değiştirebiliyor. San Diago’daki Zelectric ise Porsche’nin klasikleşmiş modelleri 356, 911, 912 ve 914’ün elektrikli dönüşümünde kullanıcılara yardımcı oluyor.