Klasik görünümlü akıllı saatlerin yükselişi

25 Ekim 2019

Son teknolojiyi takip ederken klasik görünümden vazgeçmek istemeyenler için İsveçli saat ustalarının elinden çıkan akıllı saatler son günlerin öne çıkan aksesuarlarından.


Apple’ın önderliğini yaptığı ve sonrasında neredeyse bütün teknoloji devlerinin yöneldiği giyilebilir teknoloji sektörü, teknoloji severler ve modern zamana ayak uydurmak isteyenler ile birlikte milyar dolarlık bir market haline geldi. Fakat her ne kadar teknolojik oyuncaklara düşkün olsalar da klasik saat severler, hayatı oldukça kolaylaştıran akıllı saatlere pek de sıcak bakmıyor.


Giyilebilir teknolojideki bu stil açığını fark eden LVMH’nin saat bölümünün başı Jean-Claude Biver daha Apple Watch piyasaya çıkmadan Google ve Intel gibi önde gelen teknoloji üreticileri ile görüşmeye başlamıştı. İsviçreli saat üreticilerini bu yeni akıma katmanın yolunu bulan Biver, 2015 yılında dünyanın ilk İsviçre yapımı akıllı saatini Tag Heuer markasının altında tanıttı. İki yıl içerisinde ise Tag Heuer’in akıllı saati Connected, markanın en çok satan saati oldu. Biver’e göre işin sırrı klasik görünümlü bir akıllı saat yaratmakta yatıyordu.


Louis Vuitton’un saat ve mücevher departmanının başı Hamdi Chatti ise klasik saatlerin hala revaçta olmasının teknolojiye bir başkaldırı değil daha çok bir stil tercihi olduğunun altını çiziyor. “Bazen bir smokin bazen ise spor ayakkabı ile dışarı çıkmak istersiniz. Bizim Louis Vuitton ile ulaşmak istediğimiz her iki stil için de kullanılabilecek bir akıllı saat yaratmak,” diyor Chatti. Tambour Horizon saati ile lüks segment akıllı saat piyasasına yeni bir soluk getiren Louis Vuitton, küçük bir kayış değişimi ile farklı stillere uyarlanabilen akıllı saat için oldukça emek harcamış ve Fransız modaevinin vizyonunu geleceğe uyarlamayı başarmış.


Montblanc saatlerinin başındaki isim olan Davide Cerrato da klasik görünümü en son teknoloji ile birleştirmek için ekstra mesai harcayanlardan. Çözümü Montblanc’ın klasik 1858 serisi ile akıllı saat teknolojisini buluşturmakta bulan Cerrato, retro görünümlü akıllı saat he Summit için “Montblanc’ın geçmişi ve geleceğinin buluşması” benzetmesini yapıyor.Hermés ise diğer lüks saat üreticilerinden farklı bir rota izlemeyi tercih ediyor. Apple ile işbirliğine giden Hermés’in sanat direktörü Pierre-Alexis Dumas Hermés’in ince deri işçiliğini Apple’ın akıllı saatleri ile birleştiriyor. “1980’lerde Hermés’in ürettiği Médor isimli köpek tasmasından ilham aldık” diyen Dumas, teknolojik dönüşüme en hızlı ayak uyduran modaevlerinden biri oluyor.