Klasik müzik ve opera performansları evinize geliyor

03 Nisan 2020

Konserler ertelenmiş olabilir fakat dünyanın dört bir yanındaki orkestralar canlı performanslarını çevrimiçi platformlarda izleyicileri ile buluşturuyorlar.

Evde oldukça vakit geçirdiğimiz bu günlerde, dünyanın dört bir yanındaki orkestralar canlı konser kayıtlarını çevrimiçi platformlarda seyircileri ile buluşturmaya başladılar. Sizin için seçtiğimiz beş orkestrayı paylaştığımız bağlantılardan takip edebilirsiniz.

 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

 

Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 1999’da oluşturulan ve 2009’dan bu yana Avusturyalı sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetiminde çalışmalarını sürdüren orkestra, yirmi yıldır yıldız solistlerle verdiği konserlerle klasik müzik severlerle buluşuyor. BİFO, klasik müzik severlere evlerinden takip edebilecekleri Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri’nin ikinci yarısını çevrimiçi platformlarda yayına aldı. Konserin tamamına https://www.borusansanat.com/tr/bifo_2/medya-odasi_20/konser-videolari-sascha-goetzel-10-yil_135/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.Viyana Devlet Operası

 

Avrupa’nın önde gelen orkestralarından birisi olan Viyana Devlet Operası son karara göre geçici bir süre için tüm performanslarını koronavirüs nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı. Dünya çapında ücretsiz olarak yayın yapan çevrimiçi platform Wiener Staatsoper” ile iş birliğine giden orkestranın canlı performanslarını https://www.staatsoperlive.com/ bağlantısından izleyebilirsiniz.

 

Berlin Filarmoni Orkestrası

 

Berlin Filarmoni Orkestrası 19 Nisan tarihine kadar tüm konserlerini askıya aldı ama orkestra boş durmamaya kararlı. 2002 yılından şefliğini Sir Simon Rattle’ın üstlendiği Berlin Filarmoni Orkestrası 12 Mart tarihindeki konserini koronavirüs önlemleri kapsamında boş salonda gerçekleştirmişti. Konseri canlı yayınlanan orkestra aynı zamanda konser kaydını https://www.digitalconcerthall.com/en/home adresi üzerinden de klasik müzik severler ile paylaşıyor.
Melbourne Senfoni Orkestrası

 

Melbourne Senfoni Orkestrası da konserlerini ileri bir tarihe erteleyen topluluklardan. Ancak topluluk arşivindeki konser kayıtlarını tüm dünyadaki klasik müzik severler ile paylaşmaya karar verdi. 13 Nisan tarihine kadar performanslarını durduran orkestranın konser kayıtlarına topluluğun YouTube kanalından (https://www.youtube.com/user/TheMSOrchestra) ulaşabilirsiniz.  

 

Los Angeles Filarmoni Orkestrası

 

Amerika Birleşik Devletleri koronavirüs salgınından en çok etkilenen yerler arasında. Evden çıkmama uyarılarının geçerli olduğu Los Angeles merkezli Los Angeles Filarmoni Orkestrası da arşiv kayıtlarını web sitesinde müzik severler ile paylaşıyor. Arşiv kayıtlarının yanında topluluk belirli günlerde Gustavo Dudamel’in “At Home With Gustavo” (Gustavo ile Evde) isimli canlı yayın serisini de takipçileri ile paylaşıyor. LA Filarmoni Orkestrası’nın yayınlarına https://www.laphil.com/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.