Klasik otomobil tasarımı elektrikli bisiklet ile buluşursa…

25 Ekim 2021

Finlandiya merkezli Kinner dört tekerlekli yeni elektrikli bisiklet modeli için ilhamını klasik otomobillerden alıyor.

Kinner’ın tasarımını Ari Jukka Luomaranta’ya ait yeni nesil dört tekerlekli bisikleti – namı-ı diğer velomobile – bir bisikletten çok klasik otomobilleri andırıyor. Adını 1940’larda kullanılan dört tekerlekli bisikletlerden alan velomobile tasarımında da aynı tarihlerde asfaltları aşındırmaya başlayan arabalardan alıyor. 


Daha prototip aşamasında olan bu yeni nesil bisiklet iki kişilik. Fakat hem sürücü hem de yolcu ilerleyebilmek için pedal çevirmek zorunda. Her ne kadar bisiklet bir elektrikli motor barındırsa da bu motor daha çok bisikletin hız alması ve kalkışı kolaylaştırılması için kullanılıyor. 


285 santimetre uzunluğunda ve 100 santimetre genişliğinde olan bu tasarım harikası araç, hırsızlığa karşı şifreli bir koruma sistemi ile geliyor. Direksiyonun çalıştırılması için PIN kodunu girmek yeterli oluyor. Yerleşik olarak LED aydınlatma sistemi ve disk frenler taşıyan dört tekerlekli elektrikli bisiklet, asfalt lastikleri ile geliyor ancak ilerleyen zamanlarda alıcılara arazi lastikleri ile sunulması da gündemde. 


Ön satışları şimdiden başlayan Kinner’ın yeni bisikleti için sıraya girmeyi düşünüyorsanız önceden 500 Euro gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Önümüzdeki yıl Nisan ayından itibaren alıcılara ulaştırılacak bisikletin şimdilik toplam fiyatı ise 15,000 Euro.