Klein’ın Barok İle Randevusu

26 Temmuz 2018

Yves Klein mavisi ve barok... Ortak noktaları yokmuş gibi gözüken bu ikili Blenheim Palace’da İngiltere'nin şimdiye kadarki en büyük Yves Klein sergisinde buluşuyor.

"Bazen sanat eserleri içerisinde bulundukları mekan ile rekabet içerisindedir, ‘Yves Klein at Blenheim Palace’ da işte tam olarak böyle bir sergi. Blenheim Sarayı'nın lüks mobilyaları ve Joshua Reynolds ve Anthony van Dyck’in portreleri, Klein'ın figüratif çalışmaları ile esprili bir alışveriş içerisinde gizlice birbirleriyle konuşuyorlar."

Yves Klein’ın ultramarine heykelleri, İngiltere'nin Blenheim Sarayı'nın barok salonlarına konuk oldu ve Klein mavisinin canlı tonu, barok mekanın yaldızlı yüzeyleri, pastel tonları ve mermer duvarları ile arasındaki zıtlığın gücünden beslenen bir uyum içerisinde 18. yüzyıldan kalma sarayın odalarını ele geçirdi.

Pure Pigment, Yves Klein. Blenheim Sanat Vakfı'nın izniyle. Fotoğraf: Tom Lindboe

Bazen sanat eserleri içerisinde bulundukları mekan ile rekabet içerisindedir, ‘Yves Klein at Blenheim Palace’ da işte tam olarak böyle bir sergi. Blenheim Sarayı'nın lüks mobilyaları ve Joshua Reynolds ve Anthony van Dyck’in portreleri, Klein'ın figüratif çalışmaları ile esprili bir alışveriş içerisinde gizlice birbirleriyle konuşuyorlar, böylece sergi, ziyaretçiler için oldukça farklı bir deneyime dönüşmüş oluyor.

Jonathan Swift, 1960'lar, Yves Klein. Blenheim Sanat Vakfı'nın izniyle. Fotoğraf: Tom Lindboe

İsimsiz Mavi Monokrom, Yves Klein. Blenheim Sanat Vakfı'nın izniyle. Fotoğraf: Tom Lindboe

Sarayın duyulara fazlaca yüklenen ağır ve hantal gösterişinin içinde Klein’ın yüksek enerjili ve ele avuca sığmaz işleri daha da bir dikkat çeker hale geliyor. Büyük salonun ortasında, sanatçının havuzu çağrıştıran ‘Pure Pigment’ eseri sizi bir dalışa davet eder gibi karşılıyor, göz alıcı mavi resimler ise tüm barok karmaşasının arasında ayırt edilerek size koridorun başından sonuna kadar Klein’ın izini kaybetmenize izin vermeden eşlik ediyor. Fransız sanatçının çalışmaları sarayın tüm gösterişi içerisinde daha da kışkırtıcı bir güce kavuşuyor.

İsimsiz, Yves Klein. Blenheim Sanat Vakfı'nın izniyle. Fotoğraf: Tom Lindboe

Her yönüyle ‘beyaz küp’ deneyiminden ayrılarak izleyiciye daha fazlasını sunan bu sergiyi görmek içinse 7 Ekim’e kadar şansınız var.

*Ana Görsel: Arman'ın Rölyef Portresi ve Claude Pascal'ın Rölyef Portresi, Yves Klein. Blenheim Sanat Vakfı'nın izniyle. Fotoğraf: Tom Lindboe