Kobe Bryant: Basketbol dehasına veda

31 Ocak 2020

41 yaşında helikopter kazasında hayatını kaybeden basketbol efsanesi Kobe Bryant galibiyet için her şeyini ortaya koyan ve asla vazgeçmeyen kişiliği ile milyonlara ilham kaynağı oldu.


O, topu eline aldığında salondaki ve dünyanın her yerinde televizyon başında maçı izleyen milyonlar nefesini tutardı. Son saniyede attığı sayılar ile sadece oynadığı takımın taraftarı değil bütün basketbol severler koltuklarından zıplardı. Azmi, korkusuzluğu ve basketbol dehası ile milyonlarca insanın hayatına dokunan Kobe Bryant geçtiğimiz hafta bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Bryant ile birlikte kazada hayatını kaybedenlerden birisi de 13 yaşındaki kızı Gianna’ydı.


“Black Mamba” lakaplı Bryant, Michael Jordan'ın basketbolu bırakmasından sonra tüm dünyada basketbolun yüzü olmuş, Amerikan basketbolunun sınırları aşmasında etkili olmuştu. Liseden mezun olur olmaz sadece 17 yaşındayken profesyonel basketbol hayatına adım atan Black Mamba, Magic Johnson, Kareem Abdul Jabbar, James Worthy, Wilt Chamberlain gibi efsane isimlerin formasını giydiği Los Angeles Lakers'a katılmıştı. Takım ile bütünleşen ve genç yaşında NBA baskısını kaldıramayacağını düşünenleri hayal kırıklığına uğratan Bryant, spor tutkunu bir ailenin çocuğuydu. Babası Philadephia 76ers formasını giydiği dönemde dünyaya gelen ve bir dönem ailesi ile İtalya’da yaşayan Bryant lise döneminde ülkesine geri döndü.

Mezun olduğunda birçok üniversiteden burs teklifi alan Kobe Bryant herkesi şaşırtan bir karar aldı ve 1996 NBA draft’ına katıldı. Charlotte Hornets tarafından 13. sırada seçilen Bryant’ın hakları, Sırp pivot Vlade Divac karşılığında çocukluğundan beri oynama hayalini kurduğu Los Angeles Lakers tarafından alındı.

Los Angeles Lakers ile 5 NBA şampiyonluğu kazanan, 18 kez All-Star seçilen, 2008'de normal sezonun, 2009 ve 2010'da ise final serisinin “en değerli oyuncusu” ödülünü alan, ABD Milli Takımı formasıyla 2008 ve 2012 Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Kobe Bryant, kariyerinde 1566 maça çıktı. 15 Nisan 2016 tarihinde Utah Jazz karşısında 101-96 kazandıkları maçta 60 sayı kaydederek 20 yıllık kariyerine 37 yaşında son verdi.

Ancak basketbol kariyerinin bitmesi Bryant’ın kazanma duygusundan bir şey kaybetmesine sebep olmadı. Kendi kurduğu yapım şirketinde hayatının bir kısmını anlattığı beş dakikalık animasyon filmi Dear Basketball (Sevgili Basketbol) ile 2018 yılında Oscar kazandı ve ilk Oscar’ını kazandıktan sonra aklındaki tek şey ileride kazanacağı Oscar’lardı.

Erken son bulan hayatı ile milyonları yasa boğan Kobe Bryant onun sahada gerçekleştirdiği mucizeleri hatırlayanlar için bir basketbol dehası olarak anılmaya devam edecek.