Koku Bir Sanattır

16 Mart 2018

New York Times Parfüm Eleştirmeni ve ‘New York, The Museum of Arts and Design Koku Sanatı Bölümü Kurucusu’ ve Küratörü Chandler Burr, “The Art of Scent 1889-2012” sergisiyle İstanbul’da olacak.

"Sergi, basit bir önermeye dayanıyor: Koku, birkaç on yıl içerisinde sanat tarihçileri, eleştirmenler, galericiler ve koleksiyonerler tarafından evrensel olarak kabul edilecek bir sanat disiplinidir."

2006 yılında New York Times’ta parfüm eleştirmenliği pozisyonunu yaratan Chandler Burr, 2010’a kadar aynı gazetede yazdı. Koku üzerine, “The Emperor of Scent” ve “The Perfect Scent: A Year Inside the Perfume Industry in Paris & New York” isimli iki kitabı olan Burr, ikinci kitabını The New Yorker için hazırladığı “The Scent of the Nile” makalesinden yola çıkarak yazdı.

Burr, 2010’da New York’ta bulunan the Museum of Arts and Design’da the Department of Scent Art (DSA) / Koku Sanatı Bölümü’nü kurdu. Bölümün küratörü olarak ilk sergisi “The Art of Scent 1889-2012” oldu. 2014’te Melbourne’deki the National Gallery of Victoria’da “Hyper-Natural: Scent from Design to Art” sergisinin küratörlüğünü yaptı. Burr, aynı zamanda farklı ülkelerde koku yemekleri düzenleyerek, Lea Linster, Daniel Boulud, Vito Mollica ve Jean-Georges Vongerichten gibi şeflerle de iş birliği yaptı.

İlk olarak 2012 yılında New York’taki Museum of Art and Design’da sergilenen “The Art of Scent 1889-2012”, kokuların evrimi ve tasarımını konu alan çalışmalara odaklanarak, 1889 ile 2012 yılları arasında üretilen on iki kokuyu ele alıyor. Ve şimdi ses getiren bu önemli sergi, Akbank Private Banking’in ISTANBUL'74 iş birliği ile, Akbank Private Banking’in sanat, mimari, tasarım, moda, yaşam, müzik, seyahat ve teknoloji gibi hayatın farklı alanlarından ilham veren konuları global bir bakış açısı ve diyaloglarla ele aldığı dijital lifestyle platformu A Journal'ın lansmanı kapsamında, 23 Mart 2018 tarihinde ISTANBUL’74 Teşvikiye Galerisi'nde ziyaretçilerle buluşacak.

13 Nisan 2018’e kadar ziyaret edilebilecek olan sergi; koku duyusu sanatının tasarım ve estetiğini keşfetmeye adanan ilk müze sergisi. Chandler Burr’e göre koku duyusu sanatı, tarihsel açıdan gözden kaçan, önemli bir yaratıcı pratik. Bu bağlamda sergi, basit bir önermeye dayanıyor: Koku, birkaç on yıl içerisinde sanat tarihçileri, eleştirmenler, galericiler ve koleksiyonerler tarafından evrensel olarak kabul edilecek bir sanat disiplinidir. Bugün, kokunun tanınırlığı, aynen fotoğrafın 20’inci yüzyılın ortalarındaki tanınırlığı gibi, başlangıç aşamasındadır. 19’uncu yüzyıldan itibaren ortaya çıkan yeni materyal ve teknolojiler, var olan mecrayı dönüştürmüş ve sıra dışı işlere imza atmak isteyen koku sanatçıları tarafından da kullanılmıştır. Chandler Burr, sergilenen on iki kokuyu, mecranın değişen estetiğini veya koku tasarımındaki önemli yenilikleri en güçlü şekilde ifade etme özelliklerine göre seçmiştir. Sergi, sınırlarını zorlayan; yapı, davranış ve stilin limitlerini aşan önemli çağdaş koku sanatçılarının işlerine yer vermektedir. Bu sanatçıların eserleri, keyif vererek, büyüleyerek ve şok ederek, sanatın başardığını yapar: dünyayı algılama biçimimizi değiştirir.