Kokular Lezzetler: Vedat Ozan’ın son kitabı

25 Nisan 2020

Vedat Ozan’ın son kitabı Kokular ve Lezzetler’i, Merih Akoğul’un kaleminden inceleyin.

“Kısacası sevgili okur, koku yoksa gastronomi de yok,” diyor Vedat Ozan.

Parfümör, araştırmacı ve yazar Vedat Ozan, belleğimizin burnumuz ve damağımız yoluyla elde ettiği algıyı, tüm insanlık ve kültür tarihi üzerinden kapsamlı araştırmalar aracılığıyla adeta bir felsefeye dönüştürerek bizlere sözcük düzleminde yeniden sunmuştur. Yapımcı ve sunucusu olarak 150 hafta boyunca Açık Radyo’da “Koku” programını yapan Ozan’ın, ulusal ve uluslararası platformlarda birçok makalesi yayınlanmaktadır. 


İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Lisansüstü Programı’nda “Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi” dersi veren ve uygulamalı koku atölyeleri gerçekleştiren Vedat Ozan, koklama eylemi ve algılar arasındaki ilişkiyi odak alarak, “Kokular Kitabı”, “Kokular Kitabı Parfümler”, “Kokular Kitabı Kültürler” ve “Kokular Kitabı Lezzetler” olmak üzere dört kitaba imza attı.


Vedat Ozan son kitabı “Kokular Lezzetler”de, okuyucularının yolunu birbirinden ilginç bilgilerle kesiştiriyor, lezzetlerle buluşturuyor, şaşırtıyor ve mutlu ediyor. Bir yandan yanlış bildiklerimizin doğrularını öğrenirken, diğer yandan da aklımıza gelmeyecek birçok çarpıcı konuyla baş başa bırakıyor bizleri. Kitabının önsözünde “Kısacası sevgili okur, koku yoksa gastronomi de yok,” diyor Vedat Ozan.


Çayla başlıyor kitap, çayın Asya’dan Avrupa’ya izlediği yoldan, çay savaşlarına kadar olan tarihi süreci başarıyla özetliyor Vedat Ozan. Baharat, kakao, sakız, çikolata, peynir, vanilya, kola, ketçap, şefler, aromalar, işlenen başlıklardan bazıları. Bilmediğimiz birçok konuyu, belgeler ve gerçek tarihlerinin ışığında detayıyla öğreniyoruz.


Ama hepsinden önemlisi Vedat Ozan birçok farklı konuyu, bir edebiyatçı gibi ele alıyor, ilginç yaklaşımlarla bir roman gibi kurgulayarak önümüze getiriyor. Bazen mizahi bir dil, bazen de epik bir yaklaşımı içeren üslubuyla okuyucularına iletiyor. Yedi yüz sayfalık ama kolayca okunan bu kitapta kokularla lezzetin ilişkisini bir kez daha düşünme fırsatı buluyoruz.


Kokular Kitabı – IV Lezzetler / Vedat Ozan / Everest Yayınları