Kokuyu sanata çeviren Anicka Yi Tate Modern’de

12 Ekim 2021

Kavramsal eserleri ile alışılagelmişin dışında işlere imza atan Anicka Yi, havayı şekillendirdiği sergisi ile duyuları harekete geçiriyor.

Koku kimyamızı değiştirir. Tutkularımızı şekillendirir.

Bundan tam 6 yıl önce Manhattan’da 100 kadından topladığı bakteri örneklerini sergileyerek sanat dünyasını sarsan Güney Koreli sanatçı Anicka Yi, bu kez Londra Tate Modern’de yine ilginç bir sergiye hazırlanıyor. Sanatçının eserlerinde kullandığı materyal ise bu sefer hava.

 

Tate Modern’in içindeki Turbine Hall’da gerçekleşen solo sergisinde Yi, denizanalarını andıran balonlar ile havaya bir nevi şekil veriyor. Drone ve çeşitli algoritmalar ile hayata geçirilen eserlere ise Yi imzalı kokular eşlik ediyor.

 

Sanatçı insan öncesi dönemden makinelerin çağına kadar tarihin farklı dönemlerinden esinlenerek yarattığı kokular ile sergi alanının bulunduğu Bankside bölgesinin tarihini “yazıyor”. Sergi alanının kokusu ise her hafta değişiyor. “Koku kimyamızı değiştirir. Tutkularımızı şekillendirir. Koku aynı zamanda bizi ölümcül bir şekilde hasta da edebilir. Havadan bahsederken her zaman biyolojik ya da sosyolojik bir risk vardır,” diyor Yi kokular ile arasındaki ilişkiyi açıklarken. 

 

Yi’nin havada süzülen eserleri ise kendilerine has davranış biçimleri sergilemeleri için programlanmış. Sergi alanına döşenmiş ısı sensörleri ile ziyaretçilerin varlığını tespit eden eserler yükselip alçalıyor ya da birkaç dakika boyunca ziyaretçilerin üzerinde süzülüyorlar.

 

Anicka Yi’nin sıradışı sergisi Tate Modern’de 16 Ocak 2022’ye kadar ziyaretçileri kabul edecek.