Koleksiyoner Hennessy

08 Ağustos 2018

Dünyaca ünlü Hennessy X.O Cognac, her sene yaptığı gibi bu sene de özel olarak tasarladığı sınırlı üretim şişesini piyasaya sundu. Bu defa şişede Avustralyalı sanatçı Marc Newson’ın bakış açısı var.

"Böylesine büyük ve köklü bir kuruluş için, yenilenmek ve köklere sahip çıkmak eşit derecede önem taşıyor. Ve haliyle markayı kutlayan tasarım şişeler de, bu çizgiyi korumak durumunda."

1765 yılında kurulan ve o tarihten bu yana konyak üretimi yapan Hennessy V.S. isimli ünlü firmayı daha önce bir yerlerden duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için başarılı firmadan biraz bahsedelim; yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ünlü firma tam çeyrek asırdır piyasada kalabilmeyi başarmış köklü, başarılı bir şirket. Dünyada tüketilen konyak miktarının %40’lık kısmı Hennessy tarafından karşılanıyor. Firmanın genel merkeziyse Cognac, Fransa’da bulunuyor. Ve önemli bir ek bilgi: Richard Hennessy tarafından kurulmuş olan markanın yıllık sattığı içki şişesi sayısının 50 milyonun üzerinde olması da oldukça dikkat çekici. Hennessy V.S.; şuanda Louis Vuitton S.E.’nin %66’sına ve Diageo’nun %34’üne sahip olan Moet Hennessy’ye ait.


Böylesine büyük ve köklü bir kuruluş için, yenilenmek ve köklere sahip çıkmak eşit derecede önem taşıyor. Ve haliyle markayı kutlayan tasarım şişeler de, bu çizgiyi korumak durumunda. Bu defa Hennessy X.O şişesi markanın koleksiyoner serisine dahil oluyor ve Avustralyalı sanatçı Marc Newson, Hennessy X.O, ‘içindeki neyse, dışındaki de odur’ mottosuyla yeniden tasarlıyor. Dünyaca ünlü tasarımcının elinde son derece dinamik bir versiyona dönüşen şişenin yeni kıvrımları, geleneksel yapıyı kırarak markayı modern yüzüyle görünür bir şekilde bir araya getiriyor.