Kopenhag'daki dikey çiftlik sürdürülebilir gıda üretimini yeniden tasarlıyor

29 Ocak 2021

Gıda üretiminin geleceği hakkında aklımızda pek çok soru oluşurken teknoloji uzmanı YesHealth Group ve Nordic Harvest dikey çiftlik projeleriyle sürdürülebilir gıda üretimini yeniden tasarlıyor.

Son yıllarda dikey çiftlikler özellikle Avrupa’daki tarımcılara göre, kompakt bir alanda gıda yetiştirme kapasitesini artırarak küçük beldelerin ihtiyaçlarını karşılamanın en popüler yolu olarak karşımıza çıkıyor. Kendi kendine yeten ve son derece sürdürülebilir bu yapılar, neredeyse gıda transferi için kat edilen yolu sıfıra indirmeyi vaat ediyor. Üstelik, göze çarpan bariz dezavantajları yok. Peki, neden dünyanın her yerinde daha fazla dikey çiftlik girişimi yapılmadı? Sorunun cevabı ise görünüşe göre karmaşıklık. Biraz daha ilgi isteyen bir sisteme sahip olan çiftliklerde verimliliği ve tasarrufu en üst düzeye çıkarmak için bir dizi raf ve ışık sürekli olarak monitör edilmeli ve düzenlenmelidir.


Kopenhag'daki yeni Dikey Çiftlik projesi, Tayvanlı teknoloji uzmanı YesHealth Group ile her türüyle Dikey Tarıma adanmış bir Danimarkalı start-up olan Nordic Harvest arasındaki bir işbirliği. Bu tür bir düşüncenin Tayvan gibi sıkışık bir popülasyona sahip olan topluluklarda kök salması şaşırtıcı olmasa da, Danimarkalı şirketin yaklaşımı, aşırı tarım yapılan arazileri daha doğal bir duruma döndürme arzusuna dayanıyor. Şirket, Sanayi Devrimi'ni izleyen yüzyıllarda Danimarka'nın orman örtüsünün arazi alanının sadece yüzde 2'sine düştüğüne dikkat çekiyor - bundan önce tüm ülke yoğun bir şekilde ormanlarla kaplıydı. Bugün bile, ultra verimli orman yönetimi ile bu rakam hala yüzde 14 civarında.

Yeni dikey çiftlik, 2015 yılında CREO Architects tarafından tasarlanan modern bir lojistik merkezi olan Copenhagen Markets kompleksinin içinde yer alıyor. 14 kat yükselen yüksek teknolojili raf sistemi, tamamen -dikim, yetiştirme ve hasat dahil olmak üzere- robotik operasyon için tasarlanmış. Geniş raflar 7 bin m2 yer kaplarken şimdilik salata ve ot yetiştirmeye ayrılmış durumda. Teknoloji, LED aydınlatma, yeni nesil organik substratlar ve mikrobiyal gübreler ve hidroponik sistemlerinden yararlanıyor. Nordic Harvest nihayetinde beş ila on yıl içinde çilek yetiştirmeyi ve ardından sebzeleri köklendirmeyi umuyor.

Verimli büyüme koşullarını sağlamak için 5 bin LED ışık gerekiyor. Özel bir yazılım, süreci olabildiğince verimli hale getirmek için tüm ilgili seviyeleri ve modelleri sürekli olarak izliyor. 2021'in iç çeyreğindeki ilk hasat yapıldığında dikey çiftlik, yılda yaklaşık 200 ton üretim kapasitesine sahip olacak; sistem devreye girdikçe bu yakında dört katına çıkacak.