Krakow’da kültür ve sanata adanmış bir otel

20 Ocak 2021

Polonyalı konukseverlik markası PURO Hotels, çağdaş sanatçıların ve tasarımcıların çalışmaları aracılığıyla her destinasyonun tarihini ve kültürünü birleştirerek geçmişi ve bugünü iç içe geçiren tasarım odaklı yaklaşımı ile tanınıyor. Yakın zamanda yenilenen Krakow’daki oteli ise bu misyonu devam ettiriyor.

Yakın zamanda, yerel tasarım ofisi Paradowski Studio'nun dokunuşlarıyla yenilenen PURO Krakow Old Town, Krakow'un kafelerinin eski ihtişamını ve şehrin modernist mimari mirasını yansıtan iç mekanlarında kültür bilincine sahip seyahat tutkunlarını ağırlıyor.


Krakow'un yaratıcı topluluğuyla yakın bağları olan genç nesil sanatçıların çok çeşitli sanat eserlerini sergileyen otel, zarif ve konforlu bir konaklama yeri olduğu kadar canlı bir sanat ve tasarım merkezi. Krakov'un tarihi merkezinin yakınında 2013 yılında açılan otel, PURO'nun şehirdeki ilk girişimi olma özelliğine sahip. Paradowski Studio, renovasyonu planlarken için şehrin kültürel mirasından, ikonik Sovyet Dönemi simge yapıları Hotel Cracovia'nın modernizminden ve bir 1960'lardan kalma bir yapı bloğu olan Forum Hotel'den ilham alıyor.


Stüdyo, temiz çizgilerden ve basit geometrilerden oluşan bir tasarım dili benimseyerek ve doğal meşe, taş ve cam gibi zengin bir malzeme paletini çağdaş detaylarla eşleştirerek bu tür farklı ilham kaynaklarını uyumlu bir şekilde harmanlıyor. Zarif, sade iç mekanlar, &Tradition, Artek, Carl Hansen & Søn ve Cassina gibi köklü markalardan  Bocci, Friends & Founders ve Tom Dixon  gibi nispeten daha yeni isimlere uzanan, modernist ve çağdaş mobilyaların eklektik bir seçkisiyle tamamlanıyor.


Otel, aynı zamanda fuayeler, koridorlar ve rekreasyon alanları boyunca ortaya çıkan çağdaş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bu koleksiyon, Tomasz Baran, Małgorzata Malwina Niespodziewana gibi Krakow merkezli sanatçıların soyut resimlerini, kolajlarını ve fotoğraflarını bir araya getiriyor.


Şık, retro bir estetikle karakterize edilen konuk odaları, ünlü Polonyalı tasarımcı ve uzun süredir markanın beraber çalıştığı Maria Jeglińska'nın renkli yün detayları, doğal meşe kaplamalar ve eğlenceli bir topraksı ve pastel renk paleti ile konforlu ve samimi bir atmosfere sahip.