Kraliyet Mücevheri

19 Haziran 2018

Rolls-Royce’un ilk SUV arabası Rolls-Royce Cullinan, yola çıkmaya hazır. Sınıfındaki lüks standardını, kendinden beklendiği üzere tepe noktaya taşıyor.

"Rolls-Royce Cullinan adını, İngiliz Kraliyet Mücevherleri müzesinde ikamet eden ve keşfedilmiş en büyük elmastan alıyor."

Fantastik donanımlarıyla Rolls-Royce Cullinan, yeni dahil olduğu sınıfındaki lüks standartlarını belirlemek adına yola çıkmaya çoktan hazır. Cullinan, tasarımsal olarak yeni jenerasyon Phantom ile ortak yönlere sahip ancak modelin altyapısı kendine özgü. Rolls-Royce Cullinan’ın test sürecinin son bölümü, National Geographic ekibi tarafından dünyanın en zorlu şartlarına sahip bölgelerinde gerçekleştirilmiş.

Rolls-Royce Cullinan adını, İngiliz Kraliyet Mücevherleri müzesinde ikamet eden ve keşfedilmiş en büyük elmastan alıyor. Rolls-Royce SUV, Phantom VIII sonrasında tamamen alüminyum “lüksün mimarisi” üzerine kurulu ikinci yeni model olmasıyla da dikkat çekiyor. Cullinan 6.75 litre çift turbo V12 motor ile 571 beygir ve 850 Nm tork üretiyor, 4WS sistemine sahip ve ürettiği gücü tüm tekerlerine aktarıyor. Elektronik olarak sınırlanan azami hızı saatte 250 kilometre ve SUV, 100 kilometrede 15 litre yakıt tüketiyor. Şirket aracının her türlü yol koşulunda “sihirli halı sürüşü” sunduğunu paylaşıyor. “Everywhere” (Her yer) adlı özel tuşu ile aracın tüm off-road yeteneklerini deneyimleyebiliyorsunuz.

Valizlerin yer kaplamaması için aracın arkasına bağlandığı dönemlerden ilham alınarak tasarlan Clasp isimli, 560 litre hacimli çift kapaklı bagajı ilk defa bir Rolls Royce aracında yer alıyor. Arka koltuklar kapalıyken bu hacim, 1930 litreye kadar çıkıyor. SUV sektöründeki ilk “üç kutu” otomobil olarak da dikkat çeken Cullinan’ın arka bölme duvarının bagaj bölmesinden ayrılarak yolcular için ayrı bir ortam oluşturulabiliyor. Viewing Suite ve Recreation Module gibi birtakım ısmarlama özellikleriyse farklı yaşam tarzlarına sahip araç sahipleri düşünülerek geliştirilmiş.

Individual Seat adlı seçeneği ile ise orta konsolda yer alan buzdolabı ve Rolls-Royce markası taşıyan kadehlerle yolcuların arka koltukta yolculuğun keyfini çıkarması da mümkün. Bu seçenek alınmadığında ise klasik Lounge Seat ile karşılaşılıyor.

Rolls-Royce Cullinan, 325 bin dolardan başlayan fiyatlarla alıcılarını bekliyor. Ayrıca, ısmarlama özellikler ve kişiselleştirme seçenekleri ile aracın fiyatının yarım milyon dolara kadar çıkabileceğini de hatırlatalım.