Krista Kim'den dünyanın ilk NFT dijital evi

05 Nisan 2021

Sanal tasarıma olan ilgi artarken, Torontolu sanatçı Krista Kim'in ilk NFT destekli dijital evi yarım milyon doların üzerinde alıcısını buldu.

Sanal tasarıma olan ilgi artarken, Torontolu sanatçı Krista Kim'in ilk NFT destekli dijital evi yarım milyon doların üzerinde alıcısını buldu. Kim tarafından tasarlanan Mars House adlı dijital ev, Bitcoin'e benzer bir kripto para birimi olan 288 Ether (512.000 $) karşılığında pazar yeri SuperRare'de satıldı.


Blockchain teknolojisine dayanan NFT'ler, dijital sahiplik sertifikaları olarak hareket ediyor ve dijital sanat eserlerinin veya tasarımların satın alınmasını, satılmasını ve toplanmasını sağlıyor. SuperRare tarafından "dünyanın ilk NFT dijital evi" olarak tanımlanan Mars House, sanal gerçeklikte deneyimlenebilen bir 3D dijital dosya.


Kim, 2020'de evi meditatif tasarım felsefesini somutlaştıran bir alan olarak tasarladı ve bir mimarla birlikte, video oyunları oluşturmak için yaygın olarak kullanılan bir yazılım olan Unreal Engine kullanarak evi işlemek için çalıştı. Karamsar bir sıradağlara bakan ve açık plan bir tasarıma ve tavandan tabana cam duvarlara sahip evi "ışık heykeli" olarak tanımlıyor.


Mars House'un alıcısına bunun dijital bir 3D dosyası gönderilecek. Ancak, bu NFT'nin kendisi değil. NFT, bir blok zincirinde depolanan, gerçek bir evin tapusuna eşdeğer olan ve alıcının sahibi olduğunu doğrulayan bir kimlik doğrulama sertifikasıdır. Son dönemde yükselişe geçen NFT'ler, dijital sanatçılar için çalışmalarının dijital pazarlar aracılığıyla satın alınmasına, sahiplenilmesine, takas edilmesine ve toplanmasına izin veren bir dünya açıyor.