Kuantum bilgisayardan yeni rekor

05 Ocak 2020

Çinli bilim adamları tarafından üretilen ve fotonlardan oluşan ilk kuantum bilgisayarı klasik bilgisayarları yenme yolunda yeni bir adım daha attı.

Kuantum bilgisayarlarının gelişim süreci oldukça karmaşık ve yapıları da geleneksel bilgisayarlardan oldukça farklı. Klasik bilgisayarlar verileri 1 veya 0 değerindeki bitlerden oluşan hafıza yapısıyla işlerken 2017 yılında Çin Bilim Akademisi tarafından geliştirilen ve foton yani elektromanyetik dalgaların toplam enerjisini meydana getiren enerji parçacıkları ile geliştirilen kuantum bilgisayarları her iki değeri birden kullanabiliyor.

Kuantum bilgisayarlar süper bilgisayarları bazı yönleriyle ayrılıyor. Süper bilgisayarlar bir kütüphane dolusu kitabı tek tek okurken foton kuantum bilgisayar tüm kitapları aynı anda okuyabiliyor. Ayrıca kuantum mekaniği yasalarına uygun biçimde inşa edilen bu bilgisayarlar yeni nesil bir veri işlemcisi olarak da kullanıyor.


“Kuantumun babası” olarak adlandırılan Jian-Wei Pan ve Chao-Yang Lu’nun önderliğinde üretilen Çin’in ilk foton tabanlı kuantum bilgisayarı yeni yapılan testin sonucunda 14 foton üretmeyi başardı. Daha önceki testlerde en fazla beş adet foton üreten bilgisayar bu rekor ile kuantum bilgisayarların gelecekte klasik süper bilgisayarları veri işletimi ve depolama alanında ikiye katlaması bekleniyor.

Google, Microsoft ve IBM gibi teknoloji devleri de kuantum bilgisayar teknolojisi alanında araştırma yapıyor. Kuantum bilgisayarı ile birçok test gerçekleştiren Google geçtiğimiz günlerde kendi ürettiği kuantum bilgisayarının, klasik süper bilgisayarın 10.000 yılda işleyebileceği bir veriyi sadece 200 saniyede işleyebildiğini iddia etmişti. Pan ve Lu’nun kuantum bilgisayarının testlerde gösterdiği performans eğer gerçekliğe uyarlanabilirse gelecekte kuantum bilgisayarların yükselişini izleyeceğiz gibi gözüküyor.