KUBRICK'ten Arzu Nesnesi Olarak Bir Turntable

30 Ocak 2017

Bir müziksever rüyası olan "Reference Hydraulic Transcription Turntable” Otomatik Portakal'ın en çok akılda kalanlarından

Kubrick'in 1972 yılında çektiği filmde yer vermeyi seçtiği bu turntable 17. yüzyıl saatlerinin estetiğinden ilham almış.

Stanley Kubrick filmlerinde sözlerden önce görüntüler vardır. Görsel hikaye anlatıcısı olan Kubrick’in yarattığı görüntüler izleyicinin hafızasına bütün renkleriyle ustaca yerleşir. Yani o bir nesneyi tesadüfi bir sebeple seçmeyeceği çok açık olan bir yönetmendir ve izleyicisi de bunu bildiği için filmlerini bambaşka bir algı düzeyinde izler.


Anthony Burgess
’in kitabından uyarladığı Otomatik Portakal adlı filminde bir distopya sunan Kubrick'in kullandığı mekanları mimari dergileri karıştırarak seçtiği söylenir. Kullandığı modern, soğuk, minimal sokak sahnelerinin her karesini özenle yaratmak istediği dünyaya hizmet edecek şekilde seçmiştir. Alex’in ailesiyle yaşadığı evin renkleri banalliği özellikle oluşturulmuş bir 70'ler göz dolduruculuğundayken kan donduran eylemleriyle izleyiciyi film boyunca diken üstünde tutan Alex’in odası ise bambaşka bir hikayedir. Duvardaki aynanın odaya kattığı derinlik, aynadan yansıyan Beethoven posterinin etkisi, odada beyazın hakimiyeti ve bütün bunların da üstünde bir sanat eseri edasıyla yerleşmiş, Alex’in kendisini dış dünyadan soyutlamak için odasına kapanıp 9. Senfoni'yi dinlediği bir turntable. Müzik teknolojisiyle ilgili çok derin bilgiye sahip olmayan bir izleyicinin dahi dikkatini çeken bu alet bir müzikseveri büyüleyecek güce sahip. 60’larda üretilen bu nadir ve ödüllü plak çalar, başka bir zamana aitmiş hissini veren "Reference Hydraulic Transcription Turntable”, bir J.A. Michell Mühendislik firması ürünü. Firma aynı zamanda 2001: A Space Odyssey için uzay araçları modelleri hazırlayan marka. Bu futuristik turntable, firmayı ziyareti sırasında Kubrick tarafından keşfedilmiş.


60’ların sonunda Michell Mühendislik, daha sonra kendi bünyesine girecek olan Transcriptors için parçalar üretmeye başlamış. Bu dönemde film stüdyolarıyla da çalışmaya başlamış ve Star Wars gibi filmler için de üretim yapmış. En ideal turntable'ını ise 1977 yılında sunmuş. Renkli aynalı ve mermer kaideli versiyonları olan iki modeli de bugün bulmas çok zor.

Firma, Transcriptors İrlanda’ya taşındıktan sonra da yeni modelleri yanında Hydraulic Reference da üretmeye devam etmiş. Kubrick’in neden bir Michell seçtiği birden fazla sebeple çok açık. 1972 yılında çektiği filmde yer verdiği bu turntable 17. Yüzyıl saatlerinin estetiğinden ilham almış. Görsel olarak da saat zanaatinden beslendiği belirgin olan turntable'ın keskin hatlarını bir mühendislik hassasiyeti oluşturmuş ve üretiminde malzeme olarak alüminyum ve akrilik kullanılmış. Yaratılma süreci boyunca da defalarca test edilerek ideal netliğe ve mükemmelliğe ulaşmış.