Küçük Kadınlar kostümleri ile 19.yüzyıla bir pencere açıyor

17 Ocak 2020

Oscar adayı Küçük Kadınlar’ın kostüm tasarımcısı Jacqueline Durran 19.yüzyılın giyim stillerini harmanlayarak dönemin moda anlayışını gözler önüne seriyor.

Bu sene 92’ncisi gerçekleşecek Akademi Ödülleri’nde kuşkusuz en dikkat çeken filmlerden birisi Amerikalı aktör ve yönetmen Greta Gerwig’in Louisa May Alcott’un ünlü kitabının aynı isimle uyarlaması olan Little Women (Küçük Kadınlar). Bir dönem filmi olan Küçük Kadınlar’ın kostüm tasarımcısı Jacqueline Durran’ın da En İyi Kostüm dalında ödüllere aday olması ile film bu kez moda severlerin radarına girdi.


Kariyeri boyunca Atonement (Kefaret), Anna Karenina ve 1917 gibi filmlerin de kostüm tasarımcılığı üstlenen Durran, aslında Küçük Kadınlar’da uzun yıllardır uyguladığı formülü uyguluyor: Dönemin farklı stillerini harmanlayarak yaşadığı dönemin moda akımlarından da besleniyor.

Durran’ı farklı yapan bir başka element ise film boyunca kostümlerin karakterlerin değişimlerine ve amaçlarına göre değişime uğraması. Örneğin, Amy potensiyel ve zengin eş adayı ile buluşmak için hazırlanırken giydiği kıyafet dantel ve işleme detayları ile daha iyi bir hayat hayalini yansıtıyor.


Durran’ın dönem kostümlerine olan ilgisi daha küçük yaşta başlamış. Büyükannesinin ona verdiği eski opera kostümleri ile başlayan macerası Durran’i Alexander McQueen’in de bir süre kostüm tasarımcısı olarak çalıştığı Angels’a götürmüş. Büyük film prodüksüyonları için kostüm tedarik eden Angels’da Star Wars’dan Titanik’e kadar birçok film için çalışan Durran daha sonra Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Lindy Hemming ile çalışmaya başlamış.


Hemming’den öğrendikleri ile kendi tarzını yaratmayı başaran Durran’ın Küçük Kadınlar’da yapmaya çalıştığı en önemli şey ise vintage kıyafetler ile modern izleyici arasında bir bağ kurabilmek. 21.yüzyılda bile giyebileceğimiz gömlekler, ceketler ve şapkalar ile modern izleyici ve moda severe hitap etmeyi başarabilen Durran 19.yüzyıl modasını günümüze taşımayı başarıyor.