“Kültürümüze Yolculuk” seramik sergisi ‘74 Escape’te

27 Temmuz 2020

“Kültürümüze Yolculuk” temalı seramik sergisi Maçakızı Otel Bodrum’un içinde yer alan ‘74Escape Gallery & Store’da ziyarete açıldı. Türkiye'deki çağdaş seramik üretimine ışık tutan sergide farklı çalışma teknikleri öne çıkıyor.

Maçakızı Otel Bodrum’un içinde yeni açılan ‘74Escape Gallery & Store, kültürümüze bir yolculuk sunarken Türk çağdaş seramik sanatçılarının ve tasarımcılarının çalışmalarını vurguluyor.


Türkiye'deki çağdaş yaratıcı sahne son dönemlerde oldukça hareketli. Genç sanatçı ve tasarımcıların yanı sıra köklü isimler, Anadolu kültürüne saygı duruşunda bulunan eserler ve tasarımlar yaratırken aynı zamanda bu yaklaşımın modern yorumlarına dayanan işler üretiyor. İçinde bulunduğumuz süreçten daha güçlü bir birlik ve dayanışma duygusu ile ortaya çıkan ‘74Escape Gallery & Store, Türkiyeli sanatçıları, zanaatkârları ve tasarımcıları bir araya getirerek harika lokal yeteneklerimizi öne çıkarıyor.


Seramik, insanın kil ile ilk buluşmasından bu yana sanat ve zanaat arasındaki sınırları sorgulayan çok yönlü bir çalışma alanı. Şimdi, bu yaz, ‘74Escape Gallery & Store'daki seçki, Türkiye'nin dört bir yanındaki çağdaş seramik üretimine ışık tutuyor ve farklı stil ve geçmişlere sahip köklü ve gelişmekte olan sanatçıların eserlerini sunuyor. Her sanatçının seramik kültürüyle bağlantısını yansıtan sergide Pınar Baklan, Mesut Öztürk, Metin Ertürk, atorie bu, Hüseyin Artık, Gülsüm Üzel, Ayşe Tanman ve Zeynep Severge’nin (severj) özel yapım ve mevcut seramik çalışmalarına yer veriyor.


‘74Escape aynı zamanda, koleksiyonunu oluştururken Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil eden isimlerin yanı sıra, genç ve yetenekli tasarımcıların yeni markalarına da yer veriyor. Zamansız formlar ve titiz tasarımların öne çıktığı koleksiyona dahil edilen markalar arasında Anais Margaux, Anim, Aslı Filinta, Bago, Begum Khan, Couth, Dice Kayek, Ethnicloom, Ethnicloom x DNY, Fidelle, Fy-shan Cam Stüdyosu, Gül Hürgel, Ev Yapımı Aromaterapi, Kai Vrosi, Lar Stüdyo, Lokal Hareket (Oh Yedi Gün, Juliette, 5. Pozisyon, Gizli Arı, Laika), Lug Von Siga, Mah-Roc, Parlamaya Mart, Marche İstanbul, Mehry Mu, Misela, Nackiye, Ninon, Beyaz Parça, Rumisu, R2P, Saye, Serena Uziyel ve Siedres yer alıyor.