Küresel iklim değişikliğine karşı dünya ayakta

11 Ekim 2019

İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in önderliğinde başlayan ve dünyanın her köşesinde kendisine destekçi bulan iklim protestoları büyüyerek devam ediyor.

On yıllardır hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların küresel ısınmaya karşı kayıtsız kalmaları sonunda gezegenin gençlerinin ayaklanmasına sebep oldu. 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in tek başına başlattığı iklim protestosu, dünyadaki birçok çocuk ve gencin gelecekleri için ipleri ellerine almaları gerektiğinin farkına varmasını sağladı.

Kar topu gibi büyüyen hareketin sonucunda 20 Eylül Cuma günü aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 139 ülkede hükümetleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye zorlamak için Küresel İklim Grevi eylemleri düzenlendi. Greta Thunberg’in, Cuma günleri küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için okulu asmasıyla başlayan tek kişilik protestosu iki yıl içerisinde dünya çapında milyonlara ulaşmayı başardı. Birleşmiş Milletler’in New York’ta gerçekleşen İklim Konferansı’ndan tam bir hafta önce gerçekleştirilen en dikkat çekici protestolar Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşti. 


“Gelecek için Cumalar” (Fridays for Future) hareketine destek verenler, Paris İklim Anlaşması uyarınca küresel ısınmanın 1.5 derece azaltılması için somut adımlar atılmasını istiyor. Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’ndan tam bir hafta önce gerçekleşti. Ülke çapında gerçekleşen 800’den fazla protestolarda milyonlarca genç ve onlara destek veren yetişkinler katıldı.

Protestolar sayesinde dünya gündeminin odağına oturan Birleşmiş Milletler’in İklim Konferansı’na da İngiltere'den fosil yakıt kullanmadan yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen ve İklim Zirvesi'ne katılan Thunberg’in konuşması damgasını vurdu. “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz? Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümenizden bahsediyorsunuz. Buna nasıl cüret edersiniz?" diyerek dünya liderlerini hedef alan Thunberg, uluslararası kuruluşlar ve hükümetler gençlere daha iyi bir gelecek vadedene kadar duruşundan vazgeçmeyecek gibi gözüküyor.