Kurumsal koleksiyondan galeriye

07 Haziran 2019

UBS Sanat Koleksiyonu'nun sergilendiği UBS Sanat Galerisi, New York Midtown'da açıldı.

1960'lardan bu yana geliştirilen ve dünyanın en önemli kurumsal koleksiyonlarından biri olan UBS Sanat Koleksiyonu kalıcı bir eve kavuştu. Bankanın 51. Sokak ve 6. Cadde kesişiminde bulunan genel merkezinin yenilenen lobisinde yer alan galeri, Sarah Morris, Frank Stella, Fred Eversley ve Howard Hodgkin gibi isimlerin enstalasyonlarının yanı sıra koleksiyondan seçkilerle sürekli değişen sergilere de ev sahipliği yapacak.

Mekandaki ilk sergi, 'Bir Tarihçe ve Bir An: UBS Sanat Koleksiyonu'ndan Eserler' ismini taşıyor. Sergide, Ellsworth Kelly ve Cindy Sherman gibi ustaların eserlerinden Dinh Q. Lê ve Xaviera Simmons gibi yeni isimlere koleksiyonun evrimini izleyebilirsiniz.


Lobide sergilenen kalıcı eserler arasında Fred Eversley'nin ışık ve uzam ile oynayan parabolik lens şeklindeki yerleştirmesi, Howard Hodgkin'in karışık teknik bir baskısı, Eva Rotschild'in minimalist bir heykeli ve Frank Stella'nın Moby Dick serisinden çok renkli metal bir rölyefi yer alıyor.

UBS, sanat koleksiyonerliğine başladığından beri çağdaş sanatçılara sipariş ettiği eserleri de topluyor. Bankanın Zürih'teki merkezi için ünlü Venezualı sanatçı Carlos Cruz-Diez'e yaptırdığı, hareket eden heykel binanın mimarisinin bir parçası olarak tasarlanmıştı. Yeni galeride ise Sarah Morris'in binanın dışından da izlenebilen 13 metrelik duvar resmini görebiliyoruz. Sanatçı, ilk olarak 2001'de bir UBS binası için yarattığı bu işi yeni galeri için tekrar tasarlamış.

Galeri, Kuzey ve Güney olmak üzere iki sergi alanına ayrılmış durumda. Sonbaharda bir Ed Ruscha sergisi planlanırken 2020'den itibaren UBS sanat galerisini sanatsal diyaloğu geliştirebilecek işbirlikleri için farklı kurumların kullanımına açacak.